Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  CONCURS

„Racheta” lui Nicolae Stanciu din meciul cu Ucraina candidează la golul primei etape a grupelor Euro 2024. Cu cine concurează reușita căpitanului României!

Nicolae Stanciu îl „torpilează” pe portarul Andryi Lunin / Foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 18 iunie 2024 15:28 / Actualizat marti, 18 iunie 2024 16:38

Nicolae Stanciu (31 de ani), căpitanul României, ar putea fi desemnat autorul reușitei rundei inaugurale a turneului final din Germania, cu șutul din afara cereului ce a catapultat mingea „la păianjen”. Rivalii lui Nico, aleși de site-ul oficial al UEFA sunt spaniolul Fabian Ruiz (gol cu Croația) și neamțul Niclas Fullkurg (gol cu Scoția).

Victoria României mult lăudată de întreaga presă europeană, 3-0 la debutul de luni după-amiază la Euro 2024 împotriva Ucrainei, nu a însemnat doar cel mai detașat scor izbutit în istoria participărilor „tricolorilor" la Europene, ci și prilejul unei posibile distincții personale pentru Nicolae Stanciu.

Nicolae Stanciu/ foto Guliver/GettyImages
Golul lui Nicolae Stanciu în România - Ucraina, FOTO:  Guliver/GettyImages
+5 FOTO

Căpitanul selecționatei lui Edward Iordănescu, ales de UEFA omul partidei de la Munchen, se află într-o companie selectă la turneul final din Germania. Nico are șanse mari de a câștiga premiul pentru cel mai frumos gol al primei runde a grupelor.

Stanciu l-a pedepsit pe Lunin cu un șut trimis cu 116 km/h!

„Racheta" sol-aer, care a plecat din dreptul magic al mijlocașului de la echipa saudită Damac, cu o viteză de 116 km/h (l-a depășit pe Răzvan Marin, ce a făcut 2-0 tot cu o execuție din afara suprafeței de pedeapsă a ucrainenilor), e pe lista „Goal of The Round".

UEFA a adăugat mesajul „Sensational from Stanciu" la filmulețul de 26 de secunde, prezentat ieri pe rețelele de socializare sub hashtagul #EUROGOTT. Un superșut imparabil pentru Andriy Lunin, portarul lui Real Madrid fiind cel care a pasat mingea greșit direct la Dennis Man.

Forța lui Fullkrug și virtuozitatea tehnică a lui Fabian Ruiz

Finalistul Ligii Campionilor cu Dortmund, Niclas Fullkrug, a majorat avantajul Mannschaftului la 4-0 cu Scoția / Foto: Imago

„Bijuteria" semnată de Nicolae Stanciu în minutul 29 pe Allianz Arena rivalizează cu alte două goluri selectate de forul din Nyon. Este vorba despre reușita din meciul de deschidere a lui Niclas Fullkrug (intrat după pauză la gazde), pentru execuția în cross din interiorul careului mare din minutul 68 pentru 4-1 contra Scoției.

Și, apoi, proba de măiestrie tehnică a spaniolului Fabian Ruiz din minutul 32, oferită în jocul cu Croația pentru 2-0 pe tabelă. O minge deviată însă de un adversar, Josep Sutalo, pentru a-l deruta pe Dominik Livakovic.

Fabian Ruiz a reușit împotriva Croației abia al treilea gol pentru naționala Spaniei în 24 de selecții / Foto: Imago

27de goluri au fost înscrise la Euro 2024 în primele 10 meciuri ale turneului din Germania. Toți marcatorii sunt diferiți, un record pentru debutul unui Campionat European

Notele GSP după meciul unei generații: „Ciudat să vedem decarul în bandă, dar Iordănescu a simțit bine!”
Nationala
Suspendat! Edi Iordănescu nu va putea folosi un titular incontestabil pentru eventualul meci din „optimile” Euro 2024
Nationala
Gică Hagi, exuberant după calificarea României în optimi la Euro 2024: „Cred că e posibil orice acum”
Nationala

Dan Șucu nu se oprește! Transfer la Rapid direct de la naționala României, în ziua meciului decisiv cu Slovacia

L'Equipe, reacție incredibilă despre România, posibila adversară a Franței la Euro: „Implacabilă, să se neutralizeze reciproc”