INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  EURO 2024

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA Detaliul care dă frisoane în meciul Olanda - Turcia. Atenție maximă pentru ce va urma!

Olanda riscă să n-aibă patru fotbaliști la semifinala de la Dortmund

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 10:55 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 11:32

Turcia este fără trei jucători diseară. Olanda riscă să n-aibă patru fotbaliști la semifinala de la Dortmund, dacă mai încasează un cartonaș galben. În echipa lui Montella sunt 8 jucători, unul și unul, la limită!

Olanda și-a revenit după 3-0 cu România în optimi. Reușita lui Gakpo și dubla lui Malen nu doar că ne-au stopat visul frumos din Germania și ne-au trimis acasă, ci și a oferit un energizant formației Oranje.

Evidența cartonașelor în privința semifinalei

Echipa lui Ronald Koeman a atenuat, astfel, eșecul cu Austria, 2-3, din ultima etapă a grupelor. Iar acum, în sferturi, la Berlin, vor da peste cei pe care i-au eliminat din competiție pe elevii lui Ralf Ragnick. Turcia a învins Austria, 2-1, după dubla lui Demiral.

Problema este că "otomanii" au rămas fără trei oameni importanți în perspectiva jocului cu Olanda. Merih Demiral a fost suspendat două etape pentru un gest făcut după celebrarea golului secund, născund un conflict cu tentă politică! Orkun Kökçü și İsmail Yüksek au încasat al doilea cartonaș galben.

În ceea ce privește cuantumul avertismentelor, Olanda are patru jucători la limita suspendării. Dumfries, Malen, Schouten și Veerman sunt la o singură etapă de a privi din tribună semifinala. În schimb, Turcia ar putea fi privată de 8 fotbaliști!

Kaan Ayhan, Uğurcan Çakır, Zeki Çelik, Arda Güler, Mert Günok, Mert Müldür, Salih Özcan și Kenan Yıldız sunt la o etapă de suspendare. Avertizările de la meciurile din turneul final care nu au dus la o suspendare expiră la încheierea sferturilor de finală. Nu sunt reportate pentru semifinale.

Ne-am învățat lecțiile din meciul cu Austria. Am avut multe conversații. Cred că ne-am descurcat foarte bine, mai ales făcând pressing și având posesia mingii. Suntem foarte mândri pentru ceea ce am făcut în partida cu România
Denzel Dumfries, fundaș Olanda

1988este anul în care Olanda a cucerit turneul final al Euro. Se juca în Republica Federală Germania

Toți ochii pe Arda Guler!

"Sunt foarte încântată să joc la Berlin în fața suporterilor noștri", a spus mijlocașul Arda Güler, noul star al turcilor, privind cu nerăbdare spre acest meci. "Olanda, desigur, este un adversar foarte dificili. Dar credem în noi și vrem să trecem și în runda următoare", a mai spus fotbalistul lui Real Madrid.

13goluri s-au marcat în ultimele două dueluri directe dintre cele două țări

Echipe probabile la Olanda - Turcia

Olanda: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké - Schouten, Simons, Reijnders - Malen, Depay, Gakpo

Turcia: Mert Günok - Mert Müldür, Samet Akaydin, Abdülkerim Bardakcı, Ferdi Kadıoğlu - Okay Yokuşlu, Kaan Ayhan - Kenan Yıldız, Hakan Çalhanoğlu, Barış Alper Yılmaz - Arda Güler

Uneori este greu de explicat de ce joci prost într-un meci și de ce ajungi la un nivel înalt în altul. Împotriva României începutul a fost greu, dar până la urmă ne-am găsit jocul și am creat probleme. Poate un punct critic a fost că a durat prea mult pentru a marca al doilea gol
Ronald Koeman, antrenor Olanda

Olanda e o echipă foarte talentată, ca noi, așa că va fi un meci greu. Suntem una dintre echipele cu cea mai mică experiență în turnee, așa că suntem cu atât mai fericiți că am ajuns până aici. Eu cred în tactici. Încercăm să ne schimbăm de la meci la meci în funcție de adversarii noștri
Vincenzo Montella, antrenor Turcia

ROMÂNIA - OLANDA 0-3 » Răzvan Marin: "Primele 20 de minute au fost ale noastre. Apoi a venit golul lor și totul s-a schimbat. Ieșim cu capul sus"

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP