INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PORTUGALIA - FRANȚA

CORESPONDENȚĂ DIN GERMANIA „Furtuna” venită de pe bancă » Desemnat omul meciului Portugalia - Franța, deși a intrat în repriza secundă: a egalat un record al Europeanului!

Ousmane Dembele, desemnat omul meciului Portugalia - Franța // foto: Guliver/gettyimages +24   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 06 iulie 2024 01:43 / Actualizat sambata, 06 iulie 2024 02:14

Ousmane Dembele, 27 de ani, a fost aruncat în luptă în minutul 67 al meciului dintre Portugalia și Franța, 0-0, 3-5 după loviturile de departajare, dar a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei, egalând un record al Campionatului European în minutele petrecute pe teren.

Ousmane Dembele a început sfertul de finală de la Euro 2024 pe banca de rezerve, Didier Deschamps preferând un sistem fără extreme clasice.

Simțind nevoia de a schimba, antrenorul francez l-a aruncat în luptă în minutul 67. S-a dovedit a fi o alegere inspirată, Dembele fiind un pericol constant pentru defensiva adversă și transformând prima lovitură de departajare din seria fără cusur a francezilor.

Portugalia - Franța, superduel în sferturile Euro 2024 // foto: Guliver/gettyimages
+19 FOTO

Ousmane Dembele, omul meciului Portugalia - Franța. I-a egalat recordul lui Fabregas la Euro

În minutele petrecute pe teren, 53 la număr, Dembele a devenit jucătorul francez numărul 1 la mai multe capitole:

• Dueluri câștigate (7);
  • Ocazii create (6);
  • Driblinguri reușite (6).

Cele 6 ocazii create reprezintă un record pentru un jucător intrat de pe bancă la un meci de Campionat European, pe care Cesc Fabregas îl deținea solitar până în această seară. Fabregas reușise această performanță într-un meci între Spania și Rusia la Euro 2008, conform statisticienilor de la Squawka.

Iată cum au motivat observatorii tehnici ai UEFA alegerea lui Dembele ca MVP: „A schimbat jocul pentru Franța și a rămas limpede pentru a înscrie din penalty. Viteza și aptitudinile lui l-au făcut să fie un pericol permanent”.

Calificată în semifinalele Euro 2024, pentru Franța urmează un duel cu Spania, cealaltă câștigătoare de vineri, scor 2-1 contra Germaniei. Ultimele două sferturi de finală, Anglia - Elveția și Olanda - Turcia, sunt programate astăzi.

A fost un meci foarte tensionat și strâns. Oricine putea câștiga, chiar dacă am muncit din greu în finalul meciului, având mai puțin mingea. A intervenit și oboseala. Micile detalii au decis câștigătoarea, dar sunt fericit pentru acest grup. Jucătorii s-au forțat până la limită și au înclinat balanța în favoarea noastră.

- Didier Deschamps, selecționer Franța

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Reacția surprinzătoare a lui Marius Șumudică după ce a fost întrebat de meciul FCSB-ului cu PAOK: „Era mai important pentru mine”
Tirada virulentă a lui Denis Alibec: „Ei n-au existat pe teren! Ce trebuie să fac ca să primesc penalty?”
Mihai Stoica, după PAOK - FCSB: „Aș vrea să subliniez ceva ce nu s-a discutat” + De câte puncte mai are nevoie campioana pentru calificare
Europa League

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP