INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TRABZONSPOR

Denis Drăguș, eliminat din Europa League » Atacantul român, prima dată integralist pentru Trabzonspor

Articol de - Publicat joi, 15 august 2024 21:25 / Actualizat joi, 15 august 2024 21:41

Denis Drăguș (25 de ani) a jucat toate minutele în Rapid Viena - Trabzonspor, scor 2-0.

Formația lui Denis Drăguș a fost eliminată din Europa League și va juca în play-off-ul de Conference League.

Atacantul român nu a reușit să înscrie în dubla cu austriecii, dar a jucat în ambele partide. În tur a evoluat doar 60 de minute, iar în retur a fost integralist.

Rapid Viena a înscris două goluri pe finalul partidei

Denis Drăguș în Rapid Viena - Trabzonspor, scor 2-0 / Foto: Imago

Rapid Viena i-a învins pe turci în tur, scor 1-0, cu un gol în repriza a doua. În retur, austriecii au dominat partida. Primul gol a venit în minutul 77 al partidei. Matthias Seidel, 23 de ani, mijlocaș, a deschis scorul. Imediat după deschiderea de scor, fundașul dreapta al turcilor, Pedro Malheiro, a luat roșu după un fault. Partida s-a dezechilibrat complet și Rapid Viena a mai înscris o dată prin Cristoph Lang în minutul 88, imediat după eliminarea fundașului dreapta.

Este primul meci ca integralist pentru Denis Drăguș la Trabzonspor. Atacantul român a mai jucat în alte 4 meciuri pentru turci, dar niciodată 90 de minute. Drăguș are 4 meciuri în cupele europene pentru Trabzonspor și un meci în Super Lig.

Denis Drăguș a semnat în această vară cu echipa din Turcia și a marcat un singur gol. Trabzonspor a plătit 1.7 milioane pentru serviciile atacantului român venit de la Standard Liege.

Drăguș a început fotbalul la academia lui Gheorghe Hagi și a debutat în fotbalul mare la Viitorul, unde a stat 2 ani. În 2019, Drăguș a fost cumpărat de Standard Liege pentru 1,8 milioane de euro. Belgienii l-au împrumutat pe atacantul român un an la Crotone, 6 luni la Genoa și un an la Gaziantep în campionatul Turciei. Anul trecut pentru Gaziantep, Drăguș a evoluat în 35 de partide și a marcat 15 goluri.

Cele mai multe meciuri le are pentru Standard Liege, unde a strâns 60 de partide, 11 goluri și 2 pase de gol.

Denis Drăguș a făcut parte din lotul României pentru Euro 2024, unde a evoluat în toate cele 4 partide jucate de echipa națională.

Match Quiz Rapid - Dinamo

Ce așteptări ai de la derby-ul bucureștean? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis » Primele informații: rămâne în spital până cel puțin luni!
Stiri extrasport
Intră CFR Cluj în insolvență? » Ioan Varga are datorii de peste 60 de milioane de euro pe care trebuia să le achite de 6 ani!

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”