INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 2

Liverpool - Bologna / foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 02 octombrie 2024 23:56 / Actualizat joi, 03 octombrie 2024 00:17

Liverpool a învins-o pe Bologna, scor 2-0, în runda #2 a grupei Ligii Campionilor.

Rezultatele etapei a 2-a din UEFA Champions League

CRONICĂ DE OANA DUȘMĂNESCU: Experiența aduce diferența » Victorie clară pentru „cormorani”

„Cormoranii” au privit de la înălțimea liderului din Premier League în jos la adversara din Italia, câștigând meciul de pe tabloul Ligii Campionilor cu 2-0 (1-0).

Cu echipa standard pe teren, elevii lui Arne Slot au început fără emoții, știind și simțind că Bologna nu mai este ce a fost în sezonul trecut.

Foarte rapid, după o falsă alarmă din partea italienilor – un gol din ofsaid –, a venit însă lovitura gazdelor. Reușita argentinianului Mac Allister din pasa lui Mohamed Salah a confirmat normalul celor așteptate și întâmplate pe teren: 1-0 în minutul 11 pe Anfield.

Și motoarele jucătorilor din Albion au dat înapoi câteva turații, cât să înșele puțin speranțele bolognezilor. Controlul și recuperările la mijlocul terenului au stat de partea lui Liverpool, într-un joc iute, cursiv și ritmat.

Curentul de pe teren s-a schimbat puțin, trăgând spre italieni

+7 FOTO

Tot după o fază creată de Salah, Szoboszlai și-a permis să rateze lejer în minutul 19, subliniind încă o dată forța ofensivă a echipei sale. Portarul polonez Skorupski, fost coleg cu Alisson la Roma, n-a prins prea multe momente în care să răsufle liniștit. Bologna, ca întreg și ca individualități luate separat, venise deja intimidată pe Anfield, ca în bârlogul unui căpcăun.

Prin minutul 30, Bologna a prins însă un soi de curaj care a năucit pe alocuri apărarea lui Liverpool, care și-a făcut adversara primejdioasă prin lipsa de atenție. A fost rândul lui Alisson să repare, în câteva rânduri, aparenta reverie a coechipierilor săi.

Însă Liverpool știe dintotdeauna să se expună asumat și să controleze jocul în fața unui rival fără mare experiență la grupa mare a fotbalului european.

La pauză, tabela a părut nedreaptă – doar 1-0 pentru „cormorani”

După reluarea jocului, pasele formației engleze au mers ca unse – e contribuția indiscutabilă a lui Slot la moștenirea valoroasă lăsată de Jurgen Klopp. Asta nu i-a împiedicat pe italienii lui Italiano să-și creeze o ocazie (minutul 56), în urma unei faze fixe. Alisson a fost la post, ferecând poarta în fața lui Ricardo Orsolini.

Salah a fost și el aproape de gol în minutul 63, dar Mac Allister a rămas, deocamdată, singurul marcator, într-un meci în care Liverpool n-a putut fi acuzată că nu și-a dorit mai mult, ci doar că și-a găsit confortul în economia unui singur gol marcat împotriva unei echipe evident inferioare.

Tot egipteanul a rezolvat ușorul suspans din teren, în minutul 75, când a intrat în centru de pe flanc, a găsit spațiul ideal și l-a învins pe Skorupski, modificând în mod logic diferența. 2-0 fără mare efort, în fața echipei din Bologna care n-a ținut pasul cu gazdele, dar care poate spune că măcar a încercat.

Pe final, italienii au șarjat susținut spre poarta lui Liverpool, dar jocurile fuseseră deja făcute. Pe 23 octombrie, elevii lui Arne Slot merg la Leipzig, iar Bologna va căuta prima victorie din competiția europeană supremă, tot în Anglia, cu Aston Villa.

Clasament UEFA Champions League:

FINAL. Liverpool - Bologna 2-0

Liverpool - Bologna » Echipele de start:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Gravenberch, Mac Allister - Salah, Nunez, L. Diaz
Rezerve: Bradkey, Jota, Endo, Gakpo, J. Gomez, Jaros, C. Jonez, Kelleher, Morton, Nyoni, Quansah, Tsimikas
Antrenor: Arne Slot

Bologna: Skorupski - Posch, Beukema, Lucumi, Moranda - Freuler - Orsolini, Moro, Urbanski, Ndoye - Dallinga
Rezerve: Aebischer, Bagnolini, Casale, Castro, Corazza, Erlic, Eabbian, Holm, Iling Junior, Lykogiannis, Odgaard, Ravaglia
Antrenor: Vincenzo Italiano

Stadion: Anfield Road (Liverpool)
Arbitru: Nikola Dabanovic (Muntenegru)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
E lider în vestiarul lui Rangers și a vorbit despre Ianis Hagi: „Dacă l-am sprijinit în perioada asta?”
Stranieri
8 suporteri FCSB arestați la vamă! Ce le-a găsit poliția în mașină + Când se decide soarta lor
Europa League
PAOK - FCSB 5-0! » O comparație financiară între campioanele Greciei și României distruge echipa lui Gigi Becali