INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - SPARTA PRAGA 2-3

VIDEO Jucătorul FCSB-ului, la pământ după eliminarea din Liga Campionilor: „Execrabil! Visul s-a terminat”

Mihai Lixandru +34   FOTO
Mihai Lixandru

Articol de , , - Publicat miercuri, 14 august 2024 01:02 / Actualizat miercuri, 14 august 2024 01:45

FCSB - Sparta Praga 2-3. Mihai Lixandru (23 de ani) a oferit o reacție tristă, după eliminarea echipei sale din Liga Campionilor. Campioana va evolua în play-off-ul Europa League, acolo unde o va întâlni pe LASK Linz.

Lixandru a vorbit și despre arbitraj, pe care l-a contestat. Mijlocașul campioanei României a fost nemulțumit de faptul că arbitrul danez a acordat doar 5 minute de prelungiri în contextul în care au existat mai multe întreruperi ale jocului în repriza a doua.

Jucătorul campioanei a fost nemulțumit de jocul echipei sale din prima repriză. FCSB a fost condusă la pauză pe Ghencea, scor 0-3, și a fost aproape de a egala pe final.

VIDEO. Mihai Lixandru, descumpănit după eliminarea FCSB-ului din Liga Campionilor: „Nu ne-a ieșit nimic în prima repriză”

„Visul Champions League s-a terminat din păcate. A fost o seară tristă, am făcut o primă repriză execrabilă. Lor le-a ieșit tot, nouă nimic. Am încercat după pauză să revenim, dar nu s-a putut.

+29 FOTO

Trebuie să ne ridicăm și să ne concentrăm pe play-off-ul Europa League. Nu era o minune să egalăm, dar era foarte greu. Am fost aproape, dar nu s-a întâmplat.

Am pregătit cornerele și am luat gol. Acesta este fotbalul, s-au dat puține minute de prelungiri, ei au întrerupt jocul des. Arbitrul ne arăta ceasul mereu, iar la final din 5 minute s-au jucat 2.

Când iei gol în minutul 10 se schimbă datele problemei. Nu ne-a ieșit nimic în prima repriză. La pauză am încercat să reglăm lucrurile și să dăm totul până la final. Oricum, n-ar fi un sezon ratat dacă nu intrăm în grupele Europa League.

În repriza a doua nu știu dacă au mai scos cămașa (n.r. - cei de la Sparta Praga). Atmosfera a fost senzațională. Îmi pare rău pentru că nu i-am făcut fericiți pe suporteri. Le mulțumesc pentru sprijin, n-am fost fluierați sau înjurați. Au fost alături de noi tot meciul, în România mai rar”, a declarat Lixandru, după eșecul cu Sparta Praga.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
S-a stabilit! Pe ce stadion se joacă FCSB - Petrolul: „Ce să facem dacă bucureștenii sunt disperați”
Rezultat șocant în preliminarii! A fost 0-5 la pauză, ce a urmat în repriza secundă
Firma care se ocupă de mentenanța stadionului Steaua a rupt tăcerea: „Problemele sunt complexe”