INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AS ROMA-ŞAHTIOR 2-3, ARSENAL-BARCELONA 2-1

Şahtior se impune la Roma, Arsenal a bătut Barcelona acasă!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 17 februarie 2011 01:56

Arsenal şi Şahtior au luat prima opţiune pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Vezi aici rezumatul partidei Arsenal - Barcelona 2-1

Englezii s-au impus acasă în faţa Barcelonei, scor 2-1. Spaniolii au deschis scorul prin Villa, din pasa excelentă a lui Messi, în minutul 26, dar Arsenal a revenit prin Van Persie, cu un gol senzaţional dintr-un unghi imposibil, în minutul 78, pentru ca Arshavin să majoreze diferenţa în minutul 84.

Vezi aici rezumatul partidei AS Roma - Şahtior 2-3

Şahtior a fost şi ea condusă după golul lui Perrotta, deviat în poartă de Raţ, dar a revenit prin Jadson, care a înscris cu un şut din afara careului în minutul 29, Douglas Costa a marcat un golazo în minutul 36, iar Luiz Adriano a dus scorul la 1-3 din pasa lui Douglas Costa. Menez a redus din diferenţă în minutul 62, cu un şut superb la vinclu, din afara careului.

Retururile se vor disputa la Barcelona, respectiv Doneţk, pe 8 martie.

Arsenal-Barcelona 2-1 (Van Persie 78, Arshavin 84 / Villa 26)

ARSENAL: Sczesny - Eboue, Koscielny, Djourou, Clichy - Song, Wilshere - Walcott, Fabregas, Nasri - Van Persie
Rezerve: Almunia, Rosicky, Denilson, Squilaci, Arshavin, Gibbs, Bendtner

BARCELONA:
Valdes - Alves, Pique, Abidal, Maxwell - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa
Rezerve: Jose Pinto, Bojan, Mascherano, Keita, Milito, Afellay, Adriano

AS Roma-Şahtior 2-3 (Perotta 28, Menez 62 / Jadson 29, D. Costa 26, Luiz Adriano 41)

AS ROMA:
Doni - Cassetti, N. Burdisso, Mexes, Riise - Taddei, De Rossi, Perotta - Menez - Vucinic, Totti
Rezerve: Lobonţ, Castellini, Juan, Borriello, Greco, Simplicio, Brighi

ŞAHTIOR:
Pyatov - Srna, Chygrynskiy, Rakiskiy, Raţ - Mkhitaryan, Hubschman - Douglas Costa, Jadson, Willian - Luiz Adriano
Rezerve: Khudzahamov, Eduardo, Stepanenko, Alex Teixeira, Ishchenko, Chyzhov, Vitsenets

BARCELONA:

AS ROMA:

ŞAHTIOR:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”