INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Stanciu și Contra, zdrobiți de Mahrez și Firmino! După 25 de minute, echipa românilor încasase 4 goluri

Articol de - Publicat joi, 02 mai 2024 22:57 / Actualizat joi, 02 mai 2024 23:05

Damac, echipa lui Nicolae Stanciu și Cosmin Contra, a pierdut pe terenul lui Al Ahli, în etapa #30 din campionatul Arabiei Saudite, scor 1-4.

Fără emoții în ceea ce privește retrogradarea în acest sezon, Damac, echipa românilor Cosmin Contra și Nicolae Stanciu, s-a prezentat lamentabil pe terenul lui Al Ahli, una dintre marile echipe din Arabia Saudită.

Victor Pițurcă n-a uitat de Mihai Rotaru, la 4 ani după ce și-a dat demisia de la Craiova: „Știți de ce nu ia titlul?”
CSU CRAIOVA

Stanciu și Contra, zdrobiți în prima repriză de Al Ahli

Cu vedete precum Edouard Mendy, Demiral, Kessie, Mahrez, Firmino și Saint -Maximin în primul 11, Al Ahli nu i-a dat nicio șansă lui Damac. În minutul 25 era 4-0, după tot atâtea șuturi pe poartă. Al Johani a deschis scorul ('7), iar Al Buraikan a făcut 2-0 doar 3 minute mai târziu, din pasa lui Firmino.

Apoi a venit rândul lui Mahrez să iasă în evidență, cu un gol din penalty. În minutul 25, a marcat și Firmino, după un assist semnat de Saint-Maximin. După două goluri anulate în startul reprizei secunde pentru ofsaid, câte unul pentru fiecare echipă, Antolic a redus din diferență pentru Damac, în minutul 62.

Echipa românilor nu a mai încasat vreun gol până la final și a scăpat ieftin, după un început furtunos al vedetelor lui Al Ahli.

Damac, fără emoții în finalul de sezon

Al Ahli e pe locul 3, cu 55 de puncte, 25 sub liderul Al Hilal și 16 sub Al Nassr. Damac e pe 9, la 12 puncte de Al Tai, prima echipă aflată pe loc retrogradabil.

Nicolae Stanciu, care nu a marcat cu Al Ahli, are 4 goluri încrise în acest sezon în campionat. În plus, a dat și 7 pase decisive. Mai are 4 partide de jucat în Arabia Saudită, apoi va merge în cantonamentul României pentru EURO 2024.

FINAL. Al Ahli - Damac 4-1

Echipe de start la Al Ahli - Damac

Al Ahli: Mendy - Hindl, Demiral, Ibanez, Ammar - Aljohani, Kessie - Mahrez, Firmino, Saint-Maximin - Al Birakan
Antrenor: Matthias Jaissle

Damac: Zeghba - Al Hawsawi, Chafal, Al Rashidi, Al Anazi - Munshi - Qahtani, Antolic, Stanciu, N'Kolou - Johani
Antrenor: Cosmin Contra

Marius Șumudică a explicat cum a decurs întâlnirea cu Dan Șucu: „Pot să vă spun doar atât”