INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Legendarul jucător al lui Rangers cere ca Ianis Hagi să fie reinclus în lotul echipei mari: „Nu își poate permite să îl ignore pe Hagi, a demonstrat că e bun!”

Articol de - Publicat luni, 30 septembrie 2024, 14:55 / Actualizat luni, 30 septembrie 2024 16:20

Derek Ferguson, legendarul jucător al lui Rangers, îi cere antrenorului Philippe Clement să-l reincludă în lot pe Ianis Hagi.

Ianis Hagi evoluează în acest moment pentru echipa a doua a scoțienilor, după ce a fost exclus din lot de către antrenor.

„Clement este antrenorul și, în ceea ce privește partea sportivă, nu cred că cei de mai sus ar trebui să aibă ceva de spus. Toți am auzit că dacă va mai juca un meci, salariul îi va fi mărit, dar Hagi, trebuie să fim corecți cu el, a venit și a spus că ar fi dispus să ajungă la un anumit acord.

Nu cred că antrenorul își poate permite în acest moment să îl ignore pe Hagi. Este un jucător bun, a dovedit asta în trecut. Din nou, avem jucători pe acea poziție de număr 10, Lawrence a înscris un gol frumos, dar ne trebuie competiție, pentru că este cel mai important lucru”, a spus Derek Ferguson, potrivit Ibrox News.

FOTO. Ianis Hagi a făcut spectacol cu amatorii în Scoția

Ianis Hagi, „dublă” pentru Rangers B, foto: X Rangers B & Academy
+1 FOTO

„Ianis Hagi a evoluat într-o poziție mai avansată, misiunea sa fiind să susțină un trio ofensiv alcătuit din Archie Stevens, Findlay Curtis și Chris Eadie”, a scris site-ul oficial al lui Rangers, înaintea duelului.

Mijlocașul și-a pus amprenta imediat pe jocul lui Glasgow Rangers B. Scoțienii au deschis scorul în minutul 31. Hutton l-a găsit în careu pe Hagi. Acesta a centrat în careu, iar Findlay l-a executat pe portarul advers.

Bucuria n-a durat mult pentru Rangers B, care s-a văzut egalată două minute mai târziu. În minutul 41 deziluzia a fost completă pentru Ianis&Co. Huddersfield U21 a întors rezultatul.

Ianis Hagi a ieșit la rampă în repriza a doua la Rangers B

În minutul 50, Ianis a expediat un șut cu efect de la marginea careului, respins de portarul oaspeților. Hagi a fost cel mai periculos om al gazdelor în repriza a doua. În minutul 66 a mai trimis un șut violent, puțin pe lângă poartă.

În minutul 77, Ianis a executat superb o lovitură liberă și i-a adus egalarea lui Rangers B. Apoi, chiar în minutul 90, a realizat „dubla”, după un șut puternic, pe jos, care a prins efect și l-a învins pe portarul lui Huddersfield U21.

S-a terminat 3-2 pentru Rangers, iar Ianis Hagi a fost de departe MVP-ul partidei. Ultimul meci jucat de Ianis Hagi pentru Rangers B avusese loc pe 19 august, contra celor de la Blackburn Rovers (2-6).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ioan Varga a răbufnit la adresa jucătorilor lui CFR Cluj într-o discuție cu GSP: „Le dai bani și își bat joc de tine?!” » Anunță o măsură extraordinară: „Vom cumpăra o tehnologie din care să aflăm dacă jucătorii pierd nopțile”
Marius Șumudică pregătește „bomba”: Denis Drăguș la Rapid! „Cu siguranță i-ar plăcea să lucreze cu mine!”

„E un fel de Sorana Cîrstea” » Din părinți români, un talent german a ales să se antreneze în România: „Mi-am dat seama că are mare potențial”