INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RATARE

Valentin Mihăilă, ratare uluitoare în Parma - AC Milan! A fost taxat de italieni: „Este hipnotizat”

Valentin Minhăilă, Parma -AC Milan, scor 2-1 / Foto: Imago +10   FOTO
Valentin Minhăilă, Parma -AC Milan, scor 2-1 / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 24 august 2024 22:52 / Actualizat sambata, 24 august 2024 22:52

Valentin Mihăilă (26 de ani), atacantul român al Parmei a avut o ratare uluitoare în minutul 44 al partidei Parma - AC Milan, scor 2-1.

Dennis Man, celălalt jucător român de la Parma, a marcat în confruntarea cu AC Milan un gol superb și a sărbătorit inedit.

+5 FOTO

Mihăilă a avut două ratări imense în 5 minute

În minutul 44 al partidei, Dennis Man a scăpat pe contraatac, dar atacantul român a fost blocat de un fundaș al Milanului. Maignan, portarul oaspeților, a ieșit să prindă mingea, dar Valentin Mihăilă i-a furat mingea goalkeeper-ului și a șutat din flancul drept direct în bară. Italienii notează însă că golul nu ar fi fost validat deoarece intervenția lui Mihăilă în fața lui Maignan a fost fault.

Mihăilă a avut o nouă ocazie câteva minute mai târziu. Atacantul român a fost lansat în adâncime, a scăpat singur cu Maignan, dar un fundaș al Milanului l-a prins din urmă, l-a jenat ușor, iar Mihăilă a șutat slab. Maignan a respins cu piciorul balonul trimis de atacantul român.

Jurnaliștii italieni l-au taxat: „E hipnotizat”

Jurnaliștii de la TuttoMercatoWeb au notat despre ratările uimitoare ale lui Mihăilă.

Despre ratarea din minutul 44. „Acțiune extraordinar a Parmei, cu un atac plin de calitate și imaginație. Man ajunge în careu și este închis de Pavlovic. Apoi, Mihăilă a recuperat și a lovit bara. Chiar dacă marca, golul nu ar fi fost validat. Intervenția sa asupra lui Maignan a fost considerată un fault, Portarul francez avea două mâini pe minge”

Despre următoare ratare, italienii au scris: „MIHĂILĂ! O altă oportunitate irosită de Parma cu contraatacul lui Mihăilă, 1 la 1 cu Maignan, a fost hipnotizat: Portarul Milanului respinge cu piciorul mingea”

Cei doi români au făcut senzație în prima repriză a partidei Parma - AC Milan. Dennis Man a deschis scorul în minutul 2 și a continuat să rateze, iar Mihăilă i-a exasperat pe fanii Parmei cu ratările sale. Cei doi au fost înlocuiți în repriza secundă. În minutul 70, Mihăilă a fost înlocuit cu Del Prato, Dennis Man a fost înlocuit în minutul 74 de Almqvist.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie