INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GETAFE

VIDEO+FOTO Getafe rămîne în La Liga, după 2-1 cu Rayo Vallecano » Ciprian Marica, asul din mîneca lui Cosmin Contra!

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 mai 2014 00:00 / Actualizat duminica, 18 mai 2014 21:36

Cosmin Contra a reuşit s-o salveze pe Getafe de la retrogradare, cîştigînd în ultima rundă a sezonului, 2-1 cu Rayo Vallecano."Guriţă" a obţinut a treia victorie ca antrenor în La Liga în cele 11 meciuri de cînd i-a preluat pe madrileni. A fost suficient pentru ca Getafe să rămînă în primul eşalon. Ciprian Marica a fost cel mai bun jucător al echipei lui Contra. Vîrful român a deschis scorul în minutul 43 după ce a driblat doi adversari şi l-a executat pe Ruben cu un şut pe jos de la marginea careului.

Click aici pentru VIDEO!

Trashorras a egalat în minutul 67 cu un şut din lovitură liberă, profitînd de gafa lui Julio Cesar. Portarul s-a revanşat însă pe final de partidă cu două intervenţii salvatoare în ultim moment. Dacă Getafe pierdea, ar fi retrogradat! Emoţiile au fost spulberate definitiv în prelungiri, cînd Marica a reuşit "dubla", transformînd o lovitură de pedeapsă.

Echipele de start:
Getafe: Julio Cesar, Valera, Alexis, Lisandro, Lago, Lacen, Gavilan, Juan Rodriguez, Sarabia, Lafita, Marica
Rayo: Rubén, Tito, Galeano, Zé Castro, Raţ, Baena, Trashorras, Perea, Bueno, Iago Falque, Larrivey

Meciurile importante la retrogradare din ultima etapă:
Almeria - Bilbao 0-0
Osasuna - Betis 2-1 (Riera 12, Acuna 22 / Chica 71)
Valladolid - Granada 0-1 (Mitrovici 44-ag.)
Vallecano - Getafe 1-2 (Trashorras 67 / Marica 43, 90+2)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Steaua a rămas neînvinsă în Liga 2 și după meciul cu FC Bihor. Cum arată clasamentul din eșalonul secund
Liga 2
Gheorghe Hagi a vândut iar! „Regele Exporturilor” este noul investitor de la Farul și oferă o sumă importantă: „Nu-mi place fotbalul, dar cred în Hagi!” + Cum arată acum acționariatul

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”