OPINII  »  DINAMO - FCSB 0-2

FCSB în play-off, Dinamo n-a existat, Bîrligea la națională

Alexandru Barbu, jurnalist GSP

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2024 23:13 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2024 23:22

10 concluzii după Derby de România, Dinamo - FCSB 0-2, în etapa cu numărul 13 a SuperLigii.

1. Meciul nu a fost grozav, mai degrabă subțire, haotic. Fără să strălucească, fără eroi pe teren, FCSB a meritat victoria. Raportul ocaziilor importante, 3-0 în favoarea oaspeților: golurile și șansa ratată de Miculescu în prelungirile primei reprize.

2. E obligatoriu ca Bîrligea, deja 4 reușite în 6 meciuri pentru FCSB, să fie prezent la națională. Să-l lași acasă pentru a-i convoca pe Pușcaș și pe Alibec nu mai e un exercițiu de omogenitate și consecvență, devine antirațional.

FCSB a urcat pe locul 5 după victoria cu Dinamo

3. Golubovic are o mare parte de vină la primul gol. Slovenul a respins complet anapoda centrarea trimisă de Băluță și i-a servit o situație delicată lui Olsen, care a pierdut duelul decisiv cu Olaru.

4. Cu o bancă de play-out, Dinamo nu a creat nimic, cu excepția celor două situații pe care Politic n-a fost capabil să le convertească în șanse reale. Cîrjan, Olsen, Selmani nu au contat.

5. Nu se va vorbi pe un ton grav despre arbitrajul lui Marian Barbu, nu se va țipa în studiouri. Asta înseamnă că a fost perfect - nota 10 pentru brigada condusă de brașovean.

6. FCSB leagă 5 victorii, păstrează poarta intactă pe Arena Națională și pentru că Dawa e tot mai bun. Un dezastru la începuturile lui în roș-albastru, camerunezul a învățat să-și pitească defectele și să-și potențeze calitățile. Nu o mai comite indiferent de stoperul cu care face pereche, s-a transformat din sabotor într-un pion-cheie al campioanei.

7. Galeria dinamovistă e fără rival în România la derby-uri, meciuri-premium, cu miză și orgoliu, și a semnat din nou o scenografie senzațională. Sigur că fanii ar merita mai mult decât produce echipa, dar Dinamo prezintă simptome de recuperare, chiar dacă acum nu e sub nicio formă la nivelul FCSB-ului.

45.469 de spectatoriau urmărit live Dinamo - FCSB, record pentru partidele cu roș-albii gazde

8. Involuntar, Elias Charalambous a descris inspirat rolul lui - și al lui Pintilii - de la FCSB. Întrebat înaintea derby-ului cum a stabilit primul „11”, cipriotul a replicat: „Cum adică cum am decis?”.

9. FCSB a etalat pe Arena Națională printre cele mai urâte și fără noimă echipamente din istoria recentă a clubului.

10. Dinamo a trimis 8 străini în primul „11”, FCSB numai doi. „Domne, da' românii sunt scumpi!”. Uneori cu un motiv, a importa fotbaliști interesanți de pe Wyscout nu e rețeta absolută a succesului.

Gigi Becali, imediat după Dinamo - FCSB: „Să știți un lucru”
Gigi Becali și-a amenințat jucătorii la finalul derby-ului cu Dinamo: „Trebuie amenzi! Eu bat cu pumnul în masă” + anunță o schimbare în echipa de start