SPORTURI  »  ALTELE  »  ÎNOT » CAMPIONATELE EUROPENE ÎN BAZIN SCURT

Concluziile lui David Popovici după Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni: „Totul face parte dintr-un proces”

David Popovici a încheiat Europenele cu o reverență Foto Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 20:35 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 20:54

David Popovici a încheiat anul 2023 cu o medalie de bronz la 100 metri liber, cucerită în fața publicului autohton, care l-a susținut frenetic

David Popovici a încheiat Campionatele Europene în bazin scurt cu o medalie de bronz. „O să cred în continuare că nu medaliile sunt importante, dar mă bucur că am câștigat o medalie în fața unui public atât de frumos și numeros", a spus el după cursă.

Înotătorul în vârstă de 19 ani a vorbit și despre cum a fost cursa. „Au fost multe valuri pe ultimul 25, toți le-am simțit, a fost o cursă agitată care s-a terminat frumos, mă bucur că am urcat pe podium".

David Popovici: „Am dormit ca un bebeluș"

David a traversat trei zile pline, sâmbătă având de înotat trei curse și de trecut printr-un control doping, astfel că ziua lui s-a prelungit.

Am terminat târziu, îmi pare rău că nu am stat cu cei mici, 45 de minute a durat controlul, nu am cum să mă mișc mai repede, dacă mi-ar fi luat și sânge aș fi stat și mai mult, chiar și așa m-am culcat târziu, am avut un somn foarte bun, am dormit ca un bebeluș", a spus David.

David Popovici: „Nu a fost ușor"

David Popovici la finalul cursei de bronz Foto Raed Krishan

Apoi a explicat și jurnaliștilor străini cum s-a descurcat în cele trei zile. „Nu a fost ușor cu cele două probe în trei zile, dar nu am fost singurul care a trebuit să treacă prin acest lucru.

Din fericire, la alte competiții nu sunt probe unele peste altele, dar nu vreau să mă plâng pentru că a fost o provocare, am trecut peste ea, am fost un pic descumpănit sâmbătă, dar am reușit să dorm ca un bebeluș. Le mulțumesc organizatorilor că mi-au dat ocazia să dorm atât de bine", a declarat Popovici.

David s-a arătat mulțumit de competiție și ușurat că s-a încheiat sezonul de bazin scurt. „Nu am de ce să mint, nu sunt un fan al înotului în bazin scurt, dar e parte din proces, e un drum lung, trebuie să fac și asta", concluzionat el.

Ce a spus David Popovici după ce a terminat pe locul 4 la CE în bazin scurt de la Otopeni: „O zi care mă pregătește pentru concursurile foarte importante pentru mine”
CAMPIONATELE EUROPENE ÎN BAZIN SCURT

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring