SPORTURI  »  CICLISM  »  FINAL DE SEZON

FOTO Tadej Pogacar a pus punct unui sezon excepțional cu un succes în Turul Lombardiei

Tadej Pogacar la finalul Turului Lombardiei FOTO Imago Images +10   FOTO
Tadej Pogacar la finalul Turului Lombardiei FOTO Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2024 22:17 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2024 22:18

Tadej Pogacar (26 de ani) și-a încheiat anul cu o victorie în Italia, unul în care a câștigat Turul Italiei, Turul Franței, titlul mondial, dar și alte curse importante.

Tadej Pogacar s-a impus sâmbătă în Turul Lombardiei, al patrulea său succes consecutiv în această cursă de o zi, purtată pe 255 km, între Bergamo și Como , bifând a 25-a victorie a lui 2024.

Cel mai bun ciclist din lume, discurs manifest despre dopaj: „Nu vreau să mă îmbolnăvesc. Să fiu atât de tâmpit să-mi distrug viața pentru o carieră de 10 ani?!”
CICLISM

Slovenul, care poartă tricoul curcubeu după ce a câștigat titlul de campion mondial în cursa pe șosea la sfârșitul lunii trecute, a atacat cu 48 km înainte de final. Pocagar s-a desprins pe Colma di Sormano, și, în ciuda faptului că Remco Evenepoel, campionului olimpic, a pornit în urmărire, avansul lui Pogacar a crescut pe coborâre.

Atacul meu a fost planificat pentru că știam că dacă voi avea o diferență decentă în vârf, va fi o luptă om la om în ultimii 40 km și aș putea ajunge la final, dar nu se știe niciodată. Am forțat la coborâre pentru a a avea un avantaj psihologic asupra lui Remco Evenepoel. Această victorie este și a echipei”, a spus Pogacar.

Evenepoel (Soudal Quick-Step) a sosit al doilea, la trei minute și 16 secunde în urma lui Pogacar, iar pe trei s-a clasat italianul Giulio Ciccone (Lidl-Trek). „Pe final m-am bucurat de momentul cu mulțimea și mă gândeam la vacanță”, a spus Pogacar.

Un sezon excepțional pentru Pogacar

Sezonul se încheie așa cum a debutatpentru Pogacar, cu o victorie în Italia, după ce a început anul 2024 în luna martie cu un succes în Strade Bianche. Apoi au venit Milan-San Remo Turul Catalunyei (4 etape) și Liege Bastogne Liege.

Remco Evenepoel, campion olimpic și mondial, și Tadej Pogacar, campion mondial, la startul cursei FOTO Imago Images
Tadej Pogacar și închiderea unui sezon FOTO Imago Images
Tadej Pogacar și prietena sa FOTO Imago Images
Tadej Pogacar, concentrat FOTO Imago Images
Remco Evenepoel, Tadej Pogacar și  Giulio Ciccone pe podium  FOTO Imago Images
+5 FOTO

Pogacar a câștigat Giro în luna mai, cu o marjă de aproape 10 minute, triumfând de șase ori pe parcurs. După care a a triumfat în al treilea său Tur al Franței, impunându-se tot în șase etape. A terminat victorios și Grand Prix-ul de la Montreal, apoi a devenit al treilea ciclist care a deține „Tripla Coroană” cu triumful său la Campionatele Mondiale. S-a impus în Giro dell'Emilia și și-a încheiat sezonul cu Turul Lombardiei.

Doar un singur om reușise anterior patru victorii consecutive în Lombardia, Fausto Coppi între 1946 și 1949, dar Pogacar este un tip modest „Când îmi voi încheia cariera, vom vedea unde mă situez în istoria ciclismului”, a concluzionat el.

Momentul lui Remco Evenepoel

Remco Evenepoel, cel care s-a impus la Jocurile Olimpice de la Paris și la contratimp și în cursa pe șosea, dar și la Campionatele Mondiale în cursa contracronometru, a avut și el momentul său la final. A plâns pentru că și-a adus aminte de un moment delicat. „Fanii m-au încurajat întotdeauna. Acum patru ani, am căzut într-o râpă aici și am ajuns în spital, așa că aceasta este o victorie personală. În sfârșit, am încheiat această cursă”, a explicat el.

Cât despre Pocagar: „Trebuie doar să accept. Așa a fost tot sezonul De la Strade și Liège până la Giro și Le Tour, și acum astăzi... Scopul acum este să reduc diferența față de el pe parcursul iernii. Dacă cineva poate face asta, eu cred că pot. Voi munci din greu, îmi voi păstra încrederea în mine și în echipă și nu-mi voi pierde speranța”, a subliniat el.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”