SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL BELGIEI

FOTO Deși a trecut primul linia de sosire, George Russell a fost DESCALIFICAT » Lewis Hamilton este câștigătorul MP al Belgiei

Articol de - Publicat duminica, 28 iulie 2024 20:19 / Actualizat duminica, 28 iulie 2024 20:19

Britanicul George Russell (Mercedes) a câștigat de o manieră incredibilă Marele Premiu al Belgiei, de la la Spa-Francorchamps, optând pentru o strategie cu o singură trecere pe linia boxelor, însă a fost descalificat în urma testului de cântar al monopostului.

Victoria îi va reveni coechipierului său de la Mercedes, Lewis Hamilton, în timp ce Oscar Piastri și Charles Leclerc completează podiumul de pe Spa-Francorchamps. Cu triumful din Belgia, Hamilton a ajuns la 105 victorii în Marele Circ.

Monopostul britanicului Russell a cântărit mai puțin decât presupune regulamentul FIA. După ce întreg combustibilul a fost drenat, acesta cântărea 796,5 kg, cu 1,5 mai puțin decât limita impusă.

„După finalul cursei, monopostul cu numărul 63 a fost cântărit, greutatea fiind de 798 kg, minimum impus de articolul 4.1. Restul combustibilului a fost drenat, 2.8 litri de combustibil fiind eliminați. Mașina nu a fost drenată în totalitate cu procedurile în vigoare”, se arată în comunicatul stewarzilor.

Știrea inițială: George Russell a câștigat Marele Premiu al Belgiei

Plecat de pe locul 3, Lewis Hamilton a condus excelent în startul cursei, reușind ca în turul 3 să preia conducerea, după ce i-a depășit pe Sergio Perez (Red Bull) și Charles Leclerc (Ferrari). Britanicul s-a instalat la conducerea cursei pentru următoarele tururi, iar ulterior a fost un carusel al schimbărilor de lider, după ce piloții au început să intre la boxe.

Ajuns pe primul loc, George Russell le-a transmis inginerilor că vrea să încerce o strategie diferită față de restul. După ce a intrat la boxe în turul 10, pilotul Mercedes a transmis că nu vrea să schimbe pneurile din nou, așa cum au făcut-o restul piloților, fiind decis să meargă până la capăt cu pneurile dure. Iar mutarea i-a reușit.

Deși Lewis Hamilton și Oscar Piastri s-au apropiat amenințător, Russell a reușit să mențină un ritm bun. A terminat cursa la 0,5 secunde în fața colegului său, obținând astfel a doua victorie din sezon.

Max Verstappen, doar locul 5

Plecat de pe locul 11, după o penalizare de 10 locuri, olandezul Max Verstappen nu a putut repeta performanța din ultimii doi ani, când a câștigat. Astfel, pilotul de la Red Bull a terminat pe 5, după Charles Leclerc, dar în fața lui Lando Norris.

Desfășurarea Marelui Premiu de Formula 1 al Belgiei

Turul 44/44: Final de cursă! George Russell a reușit să se mențină în fața lui Hamilton, care a venit la jumătate de secundă în spatele lui. Pe 3 a terminat Oscar Piastri.

Turul 43/44: Russell e în continuare lider, iar Hamilton e la jumătate de secundă de colegul său, luptându-se pentru victorie. Între timp, Piastri s-a apropiat la o secundă de locul 2

Turul 36/44: Oscar Piastri a urcat pe 3, după ce a trecut de Leclerc. Pilotul McLaren aleargă acum după Hamilton, care e la 5,4 secunde în față

Turul 34/44: Cu 10 tururi înainte de final, George Russell, care a oprit doar o dată, e lider. Are un avans de 5 secunde față de colegul său, Lewis Hamilton. Urmat de Charles Leclerc și Oscar Piastri, ultimii doi duelându-se pentru locul 3.

Turul 27/44: După ce Hamilton și Leclerc au intrat la boxe, Oscar Piastri e liderul cursei. E urmat de George Russell, Max Verstappen și Lando Norris.

Turul 21/44: Și Carlos Sainz a intrat la boxe. De pe primul loc, a căzut pe locul 8.

Turul 13/44: Leclerc intră și el la boxe. Și revine pe locul 5.

Turul 12/44: Hamilton, Perez și Piastri au intrat la boxe. Leclerc și Sainz sunt acum lideri

Turul 11/44: Russell și Verstappen au intrat la boxe. Cei doi se află acum pe locurile 13 și 14

Turul 10/44: Top 10: Hamilton, Leclerc, Perez, Piastri, Russell, Sainz, Norris, Verstappen, Alonso

Turul 3/44: Primul abandon al cursei: Zhou Guanyu (Sauber) a tras mașina la boxe, din cauza unor probleme tehnice

Turul 3/44: Schimbare de lider! Lewis Hamilton a trecut de Leclerc și preia conducerea

Turul 1/ 44: Start excelent pentru Leclerc, care se menține pe primul loc. Hamilton a urcat și el un loc după start, fiind pe 2. Verstappen, care a plecat de pe 11, a urcat pe 10

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi