SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CSM București a ratat aruncarea decisivă în ultima secundă a meciului cu Metz » Duelul săptămânii în Liga Campionilor la handbal feminin

Articol de , - Publicat duminica, 20 octombrie 2024, 18:26 / Actualizat duminica, 20 octombrie 2024 18:34

CSM București a fost învinsă de Metz, scor 31-32, în runda cu numărul 6 din Liga Campionilor la handbal feminin. Kobylinska a ratat aruncarea de un punct în ultima secundă.

Un meci aniversar în Liga Campionilor pentru ambele echipe care s-au confruntat în Sala Polivalentă în etapa a 6-a din faza grupelor: pentru CSM al 150-lea, al 200-lea în cazul lui Metz. Era un imbold în plus, dar care la început s-a văzut numai în cazul echipei franceze.

CSM București - Metz, meci special în Liga Campionilor

CSM parcă a rămas blocată pe linia de start, lăsându-i adversarei 4 metri fierbinți avans în primele 4 minute și ceva. Atunci Axner, interul stânga suedez în vârstă de 22 de ani care marcase numai 3 goluri până la acest meci în Liga Campionilor, a evoluat cu o dezinvoltură intimidantă, iar Flippes, fosta jucătoare a "tigroaicelor" în sezonul trecut, a înfipt și ea un ac otrăvit.

Cristina Neagu a fost pe teren doar preț de câteva atacuri, apoi a rămas pe bancă, cu bluza de trening pe ea, fără să mai intre până la final. Motivul – o problemă la cot. Asaltată încontinuu, CSM a trăit din jocul excelent al lui Omoregie și Kobylinska. Ele au hrănit speranța prin reușite și eficacitate, deși diferența a crescut în favoarea echipei franceze până la un halucinant 10-16 în minutul 21, apoi 11-17.

Din fericire pentru campioana României, jucătoarele ei nu au lăsat scorul să li se fixeze intimidant în minte. Au redus deficitul tot cu Omoregie și Kobylinska (în sfârșit, adaptată deplin locului ei în agrenajul echipei) în prim-plan, dar și grație lui Grijseels și Smits, care au marcat fără să clipească atunci când au avut ocazia.

CSM București a revenit, dar n-a ținut de rezultat

16-19 la pauză. Ce urma? Sau ce a urmat? Cu un efectiv subțiat de absențe, cu efort din partea celor care au jucat poate nu neapărat în poziția lor obișnuită, cu portarul Moreschi intrând și ea în morișca fericită a paradelor, CSM a recuperat diferența.

O repriză secundă sensibil mai bună, în care bucureștencele au venit de la 16-19 și au urcat la 25-22. Cine ar fi crezut? Au urmat minute tensionate, dar pline de speranță pentru campioana României, care a avut trei goluri în față ultima dată în minutul 51, 30-27.

Antrenorul francez Mayonnade a reacționat, ridicând câteva jucătoare de pe bancă, Hansen, Vamos, și trimițându-le în teren, reorganizând apărarea în mod agresiv și culegând roadele pe tabelă și pe fondul paradelor lui Darleux. Un scor răsturnat sec, eficient, de la 30-27 la 30-32, tabelă închisă la 31-32. CSM nu a putut susține până la capăt minunea revenirii, în ciuda efortului. E a doua înfrângere în această campanie începută pozitiv.

Și urmează o pauză până pe 10 noiembrie, când "tigroaicele" o vor primi acasă pe Ferencvaros în etapa a 7-a.

FINAL. CSM București - Metz 31-32

• Marcatoare CSM: Omoregie 7, Kobylinska 7, Grijseels 5, Smits 4, Arntzen 2, Friis 2, Oestergaard 2, Jaukovic 1, Dindiligan 1
  • Marcatoare Metz: Axner 8, Valentini 6, Bouktit 6, Grandveau 4, Flippes 3, Granier 2, Vamos 2, Hansen 1
  • Procentaje portari: Moreschi 22,58%, Darleux 25,00%

S-a terminat 32-31 pentru Metz. Kobylinska a ratat aruncarea de un punct în ultima secundă.
min. 60: CSM București are 30 de secunde pentru a egala! 31-32
min. 59: Ostergaard păstrează vii speranțele cu un gol din extremă. 31-32
min. 56: CSM București forțează și atacă fără portar. Aruncarea lui Omoregie e blocată de Darleux. 30-32
min. 55: Prăbușire în jocul lui CSM. Campioana României a încasat 4 goluri la rând. Time-out. 30-31
min. 49: Moreschi apără aruncarea de la 7 metri executată de Pineau. Brazilianca blochează și următoarea aruncare a franțuzoaicelor. 29-27
min. 48: Ofensiva campioanei României funcționează perfect. Omoregie primește o suspendare de două minute. 29-27
min. 46: Grijseels înscrie de la 7 metri. 27-26
min. 43: Mayonnade nu mai înțelege nimic. Cere și ultimul time-out! 25-22
min. 41: Friis înscrie și ea din extremă. Publicul aplaudă în picioare. 24-22
min. 41: Ce momente în Polivalentă! Omoregie înscrie, Moreschi apără! 23-22
min. 39: Fabulos! Jaukovic aduce egalarea pentru CSM București. Time-out Metz. 21-21
min. 37: Arntzen înscrie pe ultima pasă, din amenințare de joc pasiv. 20-21
A început repriza secundă!

CSM București e condusă la pauză, scor 16-19.
min. 30: Smits aruncă de pe picioare, surprinzător. Emmanuel Mayonnade cere time-out înaintea ultimei acțiuni a reprizei. 16-19
min. 27: Grijseels transformă o aruncare de la 7 metri. 14-18
min. 25: Kobylinska, gol la capătul unei acțiuni clasice. Evită adversara, își eliberează brațul și aruncă lângă bară. 12-17
min. 23: Arntzen trimite în bară de la 7 metri. 11-17
min. 22: Dindiligan înscrie la colțul lung din extremă. 11-16
min. 21: Valentini prinde într-un mod incredibil o pasă lungă de la Darleux. Încă un time-out cerut de CSM București. 10-15
min. 20: Arntzen scapă singură cu Darleux, dar e blocată. 10-14
min. 14: Omoregie, încă o aruncare imparabilă. 8-10
min. 10: Kobylinska depășește elegant două adversare. Moreschi are și ea o primă paradă. 5-7
min. 6: Omoregie înscrie superb, din inter dreapta. 2-5
min. 5: Start îngrozitor pentru CSM București. Helle Thomsen cere time-out. 0-4
A început partida! Metz are primul atac.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Toate mesajele afișate de galerii la derby-ul Dinamo - FCSB: „Circul Stelelor”
Ce a pățit? Charalambous, laconic și MÂHNIT cu câteva minute înainte de Dinamo - FCSB!

Fosta vedetă din Superliga se distrează cu iubita în Dubai! Francesca a lăsat România, unde era vedetă TV, și s-a mutat cu el în Emiratele Arabe Unite

„Ți s-a propus să trișezi?” » Tătărușanu răspunde la 10 întrebări delicate: „A ieșit scandal în vestiar” / „Atunci am vrut să mă las!”