SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ÎNOT

Jurnaliștii britanici, stupefiați după ce David Popovici l-a învins pe sportivul lor pentru 2 sutimi: „A fost o dramă”

Presa din Marea Britanie a reacționat, după ce David Popovici s-a impus în finala probei de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice și a câștigat prima medalie de aur din istoria înotului masculin din România. +37   FOTO

Articol de , - Publicat luni, 29 iulie 2024 22:16 / Actualizat luni, 29 iulie 2024 23:51

Principalul contracandidat al lui David Popovici din ultimul act a fost britanicul Matt Richards, care a dominat cursa, dar a pierdut în fața românului în ultimele secunde ale cursei.

Cei de la Daily Mail au trăit o adevărată deziluzie, după ce înotătorul lor a pierdut aurul olimpic în ultimele momente. Aceștia văd o adevărată dramă în faptul că sportivul lor a terminat pe locul secund și este nevoit să se mulțumească cu medalia de argint.

Daily Mail, după ce David Popovici l-a depășit pe Matt Richards în ultimele secunde ale probei de 200 de metri: „O dramă. Doamne, a fost atât de aproape!”

Starul român David Popovici câștigă aurul cu 0,02 secunde, Matt Richards ia argintul, iar americanul Luke Hobson este al treilea. A fost o dramă, cu Duncan Scott imediat în urmă. O cursă remarcabilă din partea lui Richards, care a înotat pe culoarul cu numărul unu. Doar argint pentru Richards! Doamne, a fost atât de aproape!"

Duelul pentru aur a fost incredibil de strâns la 200 de metri liber. Românul David Popovici este norocosul și campionul olimpic, cu două sutimi în fața britanicului Matthew Richards și cu șapte sutimi în fața lui Luke Hobson (SUA)!
Bild, cotidian german

Cei de la BBC au reacționat și ei: „Matt Richards a fost la doar 0,02 secunde de aur! Se pare că doar anvergura aripilor lui David Popovici a făcut diferența. Românul plesnește apa în semn de sărbătoare. David Popovici ia aurul, în timp ce britanicul Matt Richards ia argintul. Wow! A fost așa strâns. Americanul Luke Bobson ia bronzul”.

David Popovici a câștigat aurul la proba de 200 de metri liber / foto: captură BBC

New York Times: „Popovici ia aurul! Ce final incredibil!”

The Athletic, secțiunea de sport a cotidianului american New York Times, l-a lăudat și el pe campionul nostru la 100 de metri liber: „Maertens a condus prima sută de metri, americanul Hobson a țâșnit în frunte după întoarcerea de la 200 m, apoi Richards de pe culoarul 1 a privit în față și a preluat conducerea, dar în cele din urmă, David Popovici a ajuns primul la zid!

Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. În primul rând, este o mare realizare pentru mine. Mă bucur că țara m-a urmărit. Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes.
- David Popovici, la finalul cursei

Doar 0,07 secunde i-au despărțit pe primii trei clasați! David Popovici, un român în vârstă de 19 ani, tocmai a câștigat o cursă absolut palpitantă pentru a lua aurul la 200 liber masculin, rezistând în fața britanicului Matthew Richards și a americanului Luke Hobson într-o cursă frenetică spre perete. Popovici a sosit în 1:44.72, cu doar două sutimi de secundă mai bun decât Richards și cu doar șapte sutimi înaintea lui Hobson!”

Nu pot fi prea dezamăgit de locul al doilea. Să fiu la două sutimi de aur este extrem de frustrant. Am crezut că am câștigat, m-am simțit ca și cum aș fi atins primul peretele bazinului. Timpul spune însă altceva. Nu este un sport care se discută, e alb și negru. Nu a fost cel mai bun rezultat al meu, aș minți dacă aș spune că a fost fantastic