SPORTURI  »  TENIS  »  EASTBOURNE

Ana Bogdan a înfruntat-o pe Sorana Cîrstea a doua oară în ultimele 6 zile. Cine s-a impus pe iarba de la Eastbourne

Ana Bogdan (în stânga) și Sorana Cîrstea // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 26 iunie 2023 17:26 / Actualizat luni, 26 iunie 2023 17:33

Ana Bogdan (30 de ani, locul 61 WTA) a învins-o pe Sorana Cîrstea (33 de ani, #36 WTA) în prima rundă a turneului de iarbă de la Eastbourne, scor 6-2, 2-6, 6-3.

Turul 1 de la Eastbourne, turneu de categorie WTA500 cu premii totale de 780.637 dolari, a propus un duel 100% românesc. Sorana Cîrstea, a doua cel mai bine clasată jucătoare din România, a avut-o în față pe Ana Bogdan, ajunsă pe tabloul principal după ce a trecut de două tururi de calificare.

A fost un duel cu repetiție, după ce Sorana Cîrstea și Ana Bogdan se înfruntaseră în primul tur și în urmă cu 6 zile, la Birmingham. Sorana câștigase acea confruntare, 6-4, 2-6, 6-3, și a avut statutul de favorită și astăzi.

Eric a suferit un accident vascular cerebral în cantonamentul Farului » „Dumnezeu m-a salvat încă o dată”
FARUL

Ana Bogdan și-a luat revanșa cu Sorana Cîrstea. Victorie în 3 seturi la Eastbourne

Totuși, Ana a răsturnat calculele hârtiei și a câștigat meciul după fix două ore de joc. Ana și-a adjudecat primul set cu 6-3, Sorana a revenit în al doilea, 6-2, astfel că meciul a ajuns în decisiv.

Ana Bogdan a repetat scorul din primul set, 6-3, și a obținut biletul pentru a doua rundă a turneului.

A fost al patrulea meci direct între cele două românce. Ana are acum 3 victorii, Sorana una singură.

În turul 2, Ana Bogdan va înfrunta câștigătoarea meciului Madison Brengle - Caroline Garcia.

Mai multe știri din tenis:

Carlos Alcaraz a triumfat la Londra și i-a depășit pe Federer, Nadal și Djokovic » Ce spune despre Wimbledon: „Nole va fi acolo, așa că...”

Ion Țiriac, poziție dură: „I-au terminat cariera Simonei Halep! Cineva e vinovat”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring