SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA CUPEI DAVIS 2011

Cupa Davis: Spania-Argentina, marea finală!

Nadal a pus serios umărul la calificarea Spaniei

Articol de GSP - Publicat luni, 19 septembrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 19 septembrie 2011 11:36

Echipele Spaniei si Argentinei se vor duela în marea finala a Cupei Davis, după ce ibericii au trecut de Franţa (scor 4-1), iar sud-americanii, de Serbia (scor 3-2). Ultimul act al competiţiei se va desfăşura în perioada 2-4 decembrie, în Spania.

Cupa Davis, semifinale:

Spania - Franţa 4-1
Vineri:
Rafael Nadal (Spa) - Richard Gasquet (Fra) 6-3, 6-0, 6-1
David Ferrer (Spa) - Gilles Simon (Fra) 6-1, 6-4, 6-1

Sîmbătă:
Jo- Wilfried Tsonga/Michael Llodra (Fra) - Feliciano Lopez/ Fernando Verdasco (Spa) 6-1, 6-2, 6-0

Sîmbătă:
Viktor Troicki/Nenad Zimonjici (Ser) - Juan Ignacio Chela/Juan Monaco (Arg) 7-6 (7/4), 6-4, 6-2

Duminică:
Juan Martin Del Potro (Arg) - Novak Djokovici (Ser) 7-6 (7/5), 3-0, abandon
Janko Tipsarevici (Ser) - Juan Monaco (Arg) 6-2, abandon.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”