SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Taylor Fritz (locul 12 ATP, 26 de ani) l-a învins pe Alexander Zverev (locul 4 ATP, 27 de ani), scor 4-6, 6-7, 6-4, 7-6, 6-3, în optimile de la Wimbledon. +13   FOTO

Articol de - Publicat luni, 08 iulie 2024 21:26 / Actualizat luni, 08 iulie 2024 21:46

Taylor Fritz (locul 12 ATP, 26 de ani) l-a învins pe Alexander Zverev (locul 4 ATP, 27 de ani), scor 4-6, 6-7 (4), 6-4, 7-6 (3), 6-3, în optimile de la Wimbledon.

Meciul jucat pe iarba de la Wimbledon a fost unul extrem de spectaculos. Americanul Taylor Fritz s-a văzut condus cu 2-0 după primele două seturi, pierdute foarte greu, 4-6, 6-7 (4).

Taylor Fritz a întors scorul cu Alexander Zverev, după ce a fost condus cu 0-2 la Wimbledon / foto: Imago Images
+8 FOTO

Fritz nu s-a dat bătut și a câștigat următoarele 3 seturi, 6-4, 7-6 (3), 6-3, calificându-se în sferturile de la Wimbledon, la capătul unui meci care a durat 3 ore și 33 de minute.

Astfel, americanul merge în „sferturile” turneului de la Londra, unde își va măsura forțele cu italianul Lorenzo Musetti (locul 25 ATP, 22 de ani).

Anna Kalinskaya, abandon în lacrimi în optimile de la Wimbledon

Pe tabloul feminin, sportiva rusă Anna Kalinskaya (locul 18 WTA, 25 de ani) s-a retras din cauza unei accidentări, în optimile turneului de la Wimbledon, în timpul meciului cu kazaha Elena Rybakina (locul 4 WTA, 25 de ani).

La finalul jocului, Elena Rybakina a avut un mesaj plin de fair-play.

„Cu siguranță nu este modul prin care mi-am dorit să termin meciul. Anna este o jucătoare mare, dar știam că o doare foarte tare și ar fi fost foarte riscant și dificil să continue să joace.

Tot ce îi doresc ei este să aibă o recuperare rapidă”, a fost mesajul Elenei Rybakina, la finalul meciului, pentru Anna Kalinskaya.

Elena Rybakina a ajuns pentru a treia oară consecutiv în sferturile turneului de la Wimbledon. În faza „sferturilor” o va înfrunta pe ucraineana Elina Svitolina (locul 21 WTA, 29 de ani).

Rybakina are în palmares un trofeu la Wimbledon, în 2022. E mare favorită și la actuala ediție. Principalele rivale, Iga Swiatek și Coco Gauff, au ieșit din competiție. Aryna Sabalenka a abandonat înaintea startului turneului.

VIDEO. Ion Țiriac pune o întrebare sensibilă: „Oare cum a câștigat Serena toate Wimbledon-urile?”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Cristina Neagu, deasupra tuturor! » A devenit cea mai bună marcatoare din istoria Ligii Campionilor
Handbal

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”