SPORTURI  »  BASCHET  »  SEZON NBA 09-10

Cleveland a făcut spectacol pe Quicken Loans Arena

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 noiembrie 2009 00:00

Golden State Warriors - Cleveland Cavaliers 108-114

Chiar dacă Warriors a condus ostilităţile în primele 10 minute ale partidei, gazdele şi-au revenit şi au întors scorul în favoarea lor, obţinînd cea de-a opta victorie.

După 9 minute în care nu a reuşit să puncteze niciodată, Jamario Moon a faultat pentru a doua oară şi a fost chemat pe bancă de antrenorul Mike Brown, acelaşi om care l-a titularizat pe Hickson în locul lui Shaquille O’Neal.

Cu 3 minute înainte de finalul primei jumătăţi a partidei, Corey Maggette a fost pus la pămînt de o acţiune în viteză a lui LeBron James, dar arbitrul a dictat 2 lovituri libere în favoarea gazdelor, transformate de MVP-ul sezonului trecut. În ultimul minut, cele 2 echipe s-au întrecut în ratări de la 3 puncte, consumîndu-se nu mai puţin de 5 încercări consecutive pînă cînd Hickson a reuşit să puncteze şi Cleveland a intrat la cabine cu 11 puncte avantaj: 66-55.

Jucătorul primei reprize, J.J.Hickson, a avut un procentaj de 100% a raportului încercări/reuşite, cu 7 coşuri de 2 puncte şi 2 aruncări libere.

Radmanovic a fost o pradă uşoară pentru LeBron James, care l-a depăşit aproape de fiecare dată cînd şi-a propus şi diferenţa de 11 puncte între Golden State şi Cleveland s-a menţinut pe toată durata celui de-al treilea sfert de oră.

Jamario Moon (Cleveland) a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări la glezna piciorului stîng, după un contact cu Maggette. În lipsa lui Shaquille O’Neal, James şi Hickson au fost motorul echipei, cei doi înţelegîndu-se din ce în ce mai bine pe suprafaţa de joc (52 de puncte marcate împreună).

A fost un meci destul de greu pentru că Warriors este o echipă rapidă, care pleacă des pe contraatac. Cred că sunt o nucă tare pentru oricine din NBA şi mă bucur că într-un final i-am înnvins”, a declarat după meci antrenorul gazdelor, Mike Brown.

Pentru Warriors, Curry, Ellis şi Morrow nu au putut salva echipa de la cea de-a şaptea înfrîngere din acest sezon. Cu probleme la încheietură, una dintre cele 2 noi achiziţii, Raja Bell nu a jucat, în timp ce Vladimir Radmanovic a intrat pe teren din primele minute, marcînd 11 puncte.

Am fost dominaţi clar, dar cred că am practicat un joc bun şi nu am ce să le reproşez băieţilor mei”, a declarat Don Nelson (Warriors).

Cleveland dispută următorul meci mîine dimineaţă, de la ora 2.00, în deplasarea de la Washington, iar Golden State se deplasează la Boston, pentru a o întîlni pe Celtics, de la ora 2.30.