INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ROMÂNIA - ALBANIA 1-1

Am ratat startul preliminariilor pentru Euro 2012 » Coşmar!

Articol de - Publicat sambata, 04 septembrie 2010 00:00 / Actualizat duminica, 20 februarie 2011 17:13

România n-a reuşit să ţină de golul lui Stancu şi a fost egalată pe final după o fază fixă, ratînd startul spre Euro 2012

"Tricolorii" au călcat apăsat gazonul şi i-au luat tare pe albanezi. Oaspeţii nici n-au apucat să se aşeze bine pe teren, cînd Marica a reluat în bară de la doar 6 metri de poartă, centrarea dintr-o bucată a lui Raţ, bîlbîită de Beqaj. Era secunda 15 şi fanii optimişti se gîndeau la reeditarea victoriei categorice, 6-1, de acum trei ani.

Dominare sterilă
Preliminariile şi "mandatul oficial" al lui Răzvan începuseră vijelios. Un sfert de oră i-am ţinut în corzi pe albanezi, dar fără să concretizăm, nici măcar prin mari ocazii.

Aflat la debut, Torje nu e rău deloc, se zbate, iese la joc împins din spate de Contra. Florescu şi prietenul său din copilărie, Cociş, au luat în stăpînire mijlocul terenului, însă albanezii sînt băţoşi. Nici unul nu e Mutu. E clar, nu avem meci uşor! Marica şi Nico simt asta din plin acolo în faţă.

Beqaj zboară
Avem şi primele emoţii, Contra îşi arată vîrsta (16), greşeşte o pasă simplă, iar Agolli ne iartă. Valurile din tribune îi împing pe "tricolori" de la spate. Deac (23) recuperează şi trage. Tot stadionul vede mingea în vinclu, dar Beqaj n-a vrut. "Măcar din Pinalti" a titrat Gazeta de ieri, însă arbitrul austriac n-a vrut, a trecut cu vederea henţul lui Vangeli (39)! Doar 0-0 la pauză.

Demisia! Demisia!
Partea secundă o începem la fel de tare. Centrare Raţ, iar Marica (52) înscrie de data asta. E ofsaid! Uffff! Cociş 65) trage slab şi albanezii scot mingea de pe linia porţii. Şi a venit minutul 80. Stancu, omul de gol al Stelei, şi-a făcut datoria: a prelungit mingea lui Mureşan în plasă. 1-0! Stadionul e în aer! Au trecut însă doar 7 minute şi Muzaka l-a îngheţat. Apărare zero, la fel şi Lobonţ. Albania ne-a stricat startul. Iar publicul, pînă atunci admirabil, a început să ceară demisia lui Răzvan Lucescu.

Penalty neacordat
"Tricolorii" puteau beneficia în prima repriză de o lovitură de la 11 metri. În minutul 40, la o combinaţie între Contra şi Deac, balonul a ricoşat către albanezul Vangeli (foto), care a pus vizibil mîna pe el, în interiorul suprafeţei de pedeapsă. Arbitrul Schörgenhofer a lăsat însă jocul să continue, iar la prima întrerupere i-a acordat cartonaşul galben lui Răzvan Raţ pentru proteste.

Emoţii cu Rădoi
Mirel Rădoi (foto) s-a accidentat în minutul 32 şi a fost aproape de a nu mai putea continua jocul. Fundaşul României s-a lovit într-un duel cu atacantul albanez Bogdani, care a intrat din spate şi i-a prins glezna stîngă lui Rădoi. După cîteva minute de îngrijiri medicale, el a revenit într-un picior pe gazon, dar a continuat jocul.

"Încălzeşte-l pe Stancu!"
Imediat după fluierul de final al primei reprize, Răzvan Lucescu i s-a adresat secundului Ştefan Iovan: "Încălzeşte-l pe Stancu!". Vizibil nemulţumit de evoluţia celor doi atacanţi, selecţionerul s-a gîndit să schimbe după ieşirea de la cabine, însă s-a răzgîndit chiar dacă în timpul pauzei Bogdan Stancu şi Bilaşco s-au încălzit intens. Atacantul Stelei a intrat, în cele din urmă, în minutul 64, în locul lui Daniel Niculae.

Elena Udrea n-a mai venit
Deşi liderii PD-L din Piatra-Neamţ aşteptau ca şi Elena Udrea să fie prezentă în tribune la meciul de aseară, aceasta nu a mai venit. Ministrul dezvoltării regionale şi turismului trebuia să participe la inaugurarea unui nou proiect ANL în zonă, însă a renunţat să mai facă deplasarea în Moldova din cauza remanierii Guvernului.

L-au cerut pe Mutu
Văzînd că jocul "tricolorilor" nu merge, cîţiva suporteri de la tribuna 0 au început să-i strige numele lui Adrian Mutu. Atacantul suspendat pînă la finalul lunii octombrie în cazul "Sibutramina" se află în conflict cu selecţionerul. Pe buzele suporterilor s-a aflat şi numele lui Bogdan Stancu, pe care selecţionerul l-a introdus, pînă la urmă, în minutul 64.

Răzvan, calm doar la început
Răzvan Lucescu a fost surprinzător de liniştit în startul partidei, în ciuda faptului că elevii săi au forţat, fără succes, deschiderea rapidă de scor. De altfel, prima dată cînd s-a ridicat de pe bancă pentru a acorda indicaţii a fost în minutul 13. Atunci s-a apropiat de marginea terenului pentru a-l certa pe Deac, căruia i-a cerut să pună mai multă presiune pe fundaşii adverşi. (Ionuţ Petrişor)

Imnul Albaniei e românesc :)
Melodia imnului naţional al Albaniei, intonat aseară la Piatra-Neamţ, îi aparţine compozitorului român Ciprian Porumbescu. E cea a cîntecului patriotic "Pe-al nostru steag e scris unire". Albanezul Aleksander Stavre Drenova a compus versurile imnului Albaniei, "Hymni i Flamurit", cînd locuia la Bucureşti.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
AUR a publicat lista pentru parlamentare: ce loc ocupă Gigi Becali » Scandal în partid, Simion spune: „Toți candidații au plătit!”
Soția fotbalistului care a semnat astăzi cu FCSB câștigă 500 de euro zilnic dintr-o meserie a viitorului
Stiri extrasport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac