FOTBAL  »  NATIONALA  »  FRANŢA - ROMÂNIA, SÎMBĂTĂ, 22:00, PRO TV, LIVETEXT PE GSP.RO

Ştefan Radu revine după 2 ani la "naţională"

Articol de - Publicat sambata, 02 octombrie 2010 00:00

Fundaşul lui Lazio a fost inclus de Răzvan Lucescu în lotul pentru meciul cu Franţa, de la  Paris. Ştefan Radu a  ieşit din circuitul reprezentativei în urmă cu doi ani, după "dubla" cu Lituania (0-3) şi cu Feroe (1-0) , care a avut loc pe 6, respectiv 10 septembrie 2008, în startul preliminariilor CM 2010.

Folosit fundaş stînga în partida cu Lituania, de la Cluj, Ştefan Radu a fost înlocuit la pauză de fostul selecţioner Victor Piţurcă, cînd balticii conduceau cu 1-0. A fost ţinut rezervă în Feroe, apoi n-am mai fost convocat deloc de Piţurcă pînă la finalul mandatului pe motive de indisciplină.

Răzvan Lucescu a mai încercat de cîteva ori să-l reintroducă pe Ştefan Radu în circuitul "naţionalei", dar demersul selecţionerului s-a lovit fie de lipsă de comunicare, fie de probleme medicale.

"Ştefan Radu nu răspunde de vreo trei luni la telefon. E o problema de atitudine din partea lui. Dacă nu  raspunde la  telefon,nu înţeleg cum poate fi convocat. Din ce mi-au spus antrenorii, au încercat să dea de el de trei luni şi nu îl găseşte nimeni", a declarat Ionuţ Lupescu în luna mai.

Ştefan Radu, care va împlini 24 de ani pe 22 octombrie, are 9 selecţii. A debutat în amicalul cu Spania (noiembrie 2006, la Cadiz) cîştigat de România cu scorul de 1-0.

Fostul dinamovist a făcut parte din lotul care a participat la turneul final al Euro 2008 din Austria şi Elveţia.

Răzvan Lucescu va anunţa în această seară lotul complet pentru meciul cu Franţa.

Pe lista stranierilor se mai află Lobonţ (AS Roma), Săpunaru (FC Porto), Tamaş (West Bromvich Albion), Chivu (Inter Milano), Raţ (Şahtior Doneţk), Neşu (FC Utrecht), Cociş (Al Nassr), Rădoi (Al Hilal), Florescu (Alania Vladikavkaz), Deac (Schalke 04), Marica (VfB Stuttgart), D. Niculae (AS Monaco).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”