INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA ELVEŢIEI 2011

Ogăraru s-a calificat în finala Cupei Elveţiei

sursa foto reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 aprilie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 29 aprilie 2011 16:16

În faţa unui stadion arhiplin, echipa la care George Ogăraru a fost titular, FC Sion, s-a calificat în finala Cupei Elveţiei, chiar dacă a fost condusă cu 1-0. Alb-roşii au revenit pe tabela de marcaj în ultima jumătate de oră şi au făcut pasul către ultimul act al competiţiei.

Fundaşul român a fost integralist pentru gazde şi a primit singurul cartonaş galben al partidei, în minutul 71. Sion a trecut cu 2-1 de Biel-Bienne, locul 9 în liga secundă din Elveţia, chiar dacă oaspeţii au deschis scorul în minutul 48, prin Nicolas Kehrli.

Ocupanta locului 4 în Super League a revenit în joc un sfert de oră mai tîrziu, cînd Giovanni Sio a punctat în poarta lui Walhert. Cu doar 5 minute înainte de fluierul final al partidei, colegul lui Ogăraru din defensivă, Vanczak, a înscris golul calificării. În finala cupei, Sion o va întîlni pe Neuchatel Xamax, locul 9 în prima ligă, la doar un punct de ultima poziţie.

- 2 goluri a marcat Ogăraru în partida cîştigată de Sion cu Lugano (3-2), în optimile de finală ale cupei

Finala dintre Neuchatel Xamax şi Sion se va disputa duminică, 29 mai, de la ora 17.30.

Ianu, eliminat de Biel-Bienne, în optimi

Celălalt jucător român care joacă în campionatul elveţian, Cristi Ianu, nu a jucat din cauza unei accidentări în meciul cu Biel-Bienne, care a învins-o la penalty-uri pe Luzern în optimile Cupei Elveţiei.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid
Motivare șocantă a Înaltei Curți în „dosarul Mario Iorgulescu” » Explicația ștergerii condamnării de 13 ani și 8 luni pentru omor: „Nu a folosit mașina ca mijloc pentru suprimarea vieții”
Special

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat