SPORTURI  »  BASCHET  »  CUPA ROMÂNIEI

După un meci de infarct, BC Timişoara s-a calificat în finala Cupei României

BC Timișoara este prima echipă calificată în finala Cupei României

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 februarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 17 februarie 2012 18:10

BC Timişoara este prima finalistă a Cupei României, după ce a eliminat vineri, în semifinale, la Bucureşti, formaţia CSM Oradea, scor 77-74 (39-34).

Favorită la cîştigarea trofeului, BC Timişoara a dominat primele două sferturi, chiar dacă adversara s-a opus pe alocuri, reuşind să iasă în avantaj la pauza mare, 39-34. A urmat un sfert al treilea excelent al ardelenilor de la CSM Oradea, cîştigat cu 24-8, care le-a adus şi diferenţe de 14 puncte la general, 66-52 (min. 29). În ultimele 10 minute, meciul a fost dramatic, BC Timişoara revenind în joc. Cu 44 de secunde înaintea finalului, tabela arăta egalitatea, 72-72, pentru ca înainte cu 3 secunde, la scorul 75-74 pentru bănăţeni, CSM Oradea a ratat ultimul atac, dar şi şansa victoriei.

Marcatori:
BC Timişoara - Popescu 24 puncte, Jovanovici 23, Archie 20, Siriscevici 4, Cuic 4, Păltinişanu 2
CSM Oradea - Lupusavei 23 puncte, Markovici 19, Topchov 9, Ţibîrnă 8, Marici 5, Paşca 3, Lazăr 3, Pesici 2, Ştefan 2.

Marcatori:

Cea de-a doua semifinală va avea loc, tot vineri, între echipele CSM Bucureşti şi BCM U Piteşti. Finala mică, dar şi cea mare a Cupei României sînt programate sîmbătă, la Arena de Baschet, din Capitală. Deţinătoarea trofeului este Gaz Metan Mediaş, care a fost eliminată în sferturile de finală. (sursa: mediafax)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru își freacă palmele: „Are o foame incredibilă să joace, n-am mai văzut ca el! Uitați-vă ce vom avea la mijloc!”
Lovitură teribilă pentru FCSB! Jucătorul crucial s-a accidentat și va lipsi o lună
Debut în Ligue 1 pentru internaționalul român! » La 20 de ani, a intrat direct titular
Stranieri

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”