SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL AUSTRALIEI

Iceman cu sînge rece » Raikkonen e primul campion al sezonului în F1. Alonso şi Vettel, pe podium

Cursa de la Melbourne a fost cea de-a 20-a victorie pentru Raikkonen în Formula 1. +2   FOTO

Articol de - Publicat luni, 18 martie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 17 martie 2013 19:26

Kimi Raikkonen a cîştigat prima cursă a anului, alegîndu-şi o strategie riscantă, cu două opriri la boxe, deşi îi avea în spate pe Alonso şi Vettel.

Ploaia a stricat ploile în calificările de sîmbătă. Apa multă de pe circuit, vîntul puternic şi apropierea serii i-au determinat pe comisarii de cursă să întrerupă definitiv sesiunea a doua a calificărilor.

S-au amînat pentru a doua zi, fiind programate cu 6 ore ore înainte de cursă. Putea fi ziua lui Vettel, germanul reuşind să obţină cel mai bun timp în sesiunea de calificări.

Kimi a mers pe mîna lui Pirelli
Plecat din pole-position, campionul mondial de la Red Bull a fost lider pînă la prima intrare la boxe. Acolo, Raikkonen şi Alonso s-au mişcat mai repede. Pînă atunci, finlandezul arătase că e în mare formă.

Pilotul lui Lotus a plecat foarte bine, cîştigînd trei poziţii la start. Kimi a avut şi o strategie bună, cu doar două opriri la boxe, terminînd cursa cu pneurile medium. IceMan a recunoscut că la final că a riscat, dar a mers pe mîna lui Pirelli forţînd în ultimele tururi pentru că Alonso începuse deja să ameninţe prima poziţie.

Zi bună pentru Ferrari
Alonso a mers şi el foarte bine. A fost o cursă bună pentru Ferrari: spaniolul a terminat pe 3, iar imediat după podium s-a plasat coechipierul său, Felipe Massa. Alonso n-a greşit nimic. Au contribuit şi mecanicii, schimbul de pneuri efectuat foarte rapid ajutîndu-l să-i ia faţa lui Vettel şi, probabil, dacă nu opta pentru trei opriri la boxe, ar fi putut obţine victoria la Melbourne.

Cursă modestă pentru Mercedes şi McLaren
Hamilton a fost singurul pilot al lui Mercedes care a terminat cursa. Britanicul a terminat pe locul 5, aducînd primele 10 puncte pentru Mercedes. Rosberg, coechipierul său, a fost nevoit să abandoneze după turul 27 din cauza unei defecţiuni tehnice.

Pentru McLaren a ieşit şi mai prost la Melbourne. Campionul mondial Jenson Button a prins doar un loc 9, în timp ce mexicanul Perez n-a reuşit să puncteze în clasamentul piloţilor.

2 este cifra victoriilor obţinute de Kimi Raikonen la Lotus (Abu Dhabi în 2012 şi Melbourne, acum)

34 de ani este vîrsta finlandezului Raikkonen, fiind unul dintre bătrînii din F1, Webber este veteranul, 37 de ani

20 de victorii a strîns pînă acum Kimi Raikkonen în Marele Circ

Opinie de Luminiţa Paul: Roşu întrerupt

Prima cursă a sezonului s-a încheiat cu Ferrari aşezîndu-şi ambele maşini sus, pe 2 şi 4. Deloc rău, nu? Asta înseamnă locul întîi la constructori într-o ierarhie de care e însă prematur să se vorbească.

Un semnal totuşi pentru ce va să vină. "În ultimii doi ani am avut starturi de sezon dificile. Acum e diferit", crede Fernando Alonso. "Ne simţim mult mai optimişti. Maşina a răspuns bine, sîntem competitivi, aşa că avem lucruri interesante în faţa noastră".

Ceva umbreşte însă începutul trandafiriu, punînd un rid în plus pe fruntea lui Nando: cele 12 secunde cu care a terminat cursa în urma lui Kimi Raikkonen. Nu e deloc puţin, dar Lotus a avut doar două opriri la boxe. Chestie de strategie. Şi de risc. Unul pe care cei de la Ferrari încă nu sînt pregătiţi să-l asume.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Eroul României U21, gata să plece din Liga 1: „Începe de la o sumă cu 7 cifre”
„Preluarea Stelei a fost o șmecherie!” » „Cârcotașul” Mihai Găinușă, dezvăluiri în GSP: „Când l-am văzut pe Zmărăndescu, m-am gândit: «Gata, asta e, îmi rupe o mână»”

5 declarații ȘOC ale lui Constantin Anghelache, securistul „Eftimie Gelu”, cel care a adus Amigo în România: „Ceaușescu a refuzat să creadă în realitatea pe care i-au transmis-o nemții”