SPORTURI  »  BOX  »  LUCIAN BUTE VS. JEAN PASCAL

Jean Pascal despre meciul cu Bute: "E ca Mayweather - Pacquiao! O să arăt că eu sînt bărbatul în Montreal"

Articol de GSP - Publicat luni, 15 aprilie 2013 00:00 / Actualizat luni, 15 aprilie 2013 19:10

Pugilistul canadian de origine haitiană, Jean Pascal, a declarat că toată lumea vorbeşte despre partida cu Lucian Bute din 25 mai şi a precizat că în Montreal pot fi doi campioni, însă doar unul poate fi "şeful", iar el este acela, informează boxingscene.com.

"Va fi o luptă frumoasă. Au trecut cam cinci ani de cînd «alerg» după Lucian Bute. Urmăream acest meci pentru fani, nu pentru mine, pentru că putem avea doi campioni în oraş, însă numai unul poate fi şeful, iar eu sînt acela. O să le arăt fanilor că eu sînt bărbatul în oraşul meu", a spus Jean Pascal.

Canadianul a menţionat că oraşul Montreal abia aşteaptă partida dintre el şi Bute. "E o nebunie. Oraşul parcă a luat foc. Pentru noi, canadienii, acest meci e precum Mayweather - Pacquiao. E ca Super Bowl-ul. Acest meci e o nebunie. Va fi cel mai mare meci din istoria boxului canadian şi voi câştiga într-un stil mare", a completat pugilistul de origine haitiană.

Lucian Bute va boxa la 25 mai cu canadianul Jean Pascal. Bute şi Pascal vor boxa în Centre Bell din Montreal, pentru centura WBC Diamond, onoare rezervată confruntărilor de prestigiu.

Sursă: Mediafax

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
De necrezut! Gafa uriașă comisă de organizatorii Balonului de Aur » Cu cine a fost confundat Rodri
Campionate
De necrezut! Gafa uriașă comisă de organizatorii Balonului de Aur » Cu cine a fost confundat Rodri
Incredibil! De ce a câștigat Rodri în locul lui Vinicius » Detaliul care a făcut diferența pentru „Balonul de Aur”
Campionate
Incredibil! De ce a câștigat Rodri în locul lui Vinicius » Detaliul care a făcut diferența pentru „Balonul de Aur”
Prima reacție a lui Vinicius Junior, după ce a pierdut Balonul de Aur: „Nu sunt pregătiți”
Campionate
Prima reacție a lui Vinicius Junior, după ce a pierdut Balonul de Aur: „Nu sunt pregătiți”

„A întors Dan Șucu armele împotriva ta?” » Daniel Niculae, la podcastul GSP „2 la 1”: „Atunci s-a stricat totul! Vă spun ce s-a întâmplat în lojă, la Constanța”

Darius Olaru, consternat de modalitatea în care s-a prezentat Rapidul cu FCSB: „Nu ne așteptam să fie așa”


Comentarii (5)
ovidiu_3003
ovidiu_3003  •  16 Aprilie 2013, 08:38

Neinteresant...

cordos_eu
cordos_eu  •  15 Aprilie 2013, 21:27

doar Hopkins era o varianta mai buna pentru Lucian la aceasta categorie! care a avut 2 meciuri egale cu Pascal. si daca vorbim despre categorii, unele sunt slabe rau de tot, vezi cea cu Donaire. nici cea semi-grea nu e senzationala, dar acolo sunt Pascal si Hopkins si chiar si Chad Dawson! restul sunt campioni mondiali slabi, gen Cleverley si Shumenov, nimeni nu vrea sa-l vada pe Lucian cu ei. centura si-o va lua de la Hopkins sau va incerca, daca va invinge in aceasta lupta de orgolii. una din cele mai tari categorii inca e super-mijlocia unde s-a batut Bute pana la meciul cu Froch inclusiv! acolo in afara de Stieglitz, sunt campioni "grei"..

cordos_eu
cordos_eu  •  15 Aprilie 2013, 21:21
Postat de idol pe 15 Aprilie 2013, 19:33

faza e ca nici unul dintre ei nu e campion la categoria lui si nici nu se va desemna un campion dupa aceasta lupta. apoi ei sunt rezidenti in Laval, un oras satelit al Montrealului. boxeaza si ei in centru ca e arena cea mai mare :).

ai dreptate, dar Bute la Boxrec era campion la categoria super-mijlocie inainte de Froch, chiar inaintea lui Ward. iar Pascal dupa ce-l batuse pe Diaconu de 2 ori si pe Dawson, era al 2-lea la categorie dupa Bernard Hopkins! castigatorul va reprezenta cel mai bun produs al scolii canadiene profesioniste de box. deci o lupta foarte importanta! si intereseaza-te si tu ce inseamna centura WBC Diamond, ca nu e ca Silver, e acordata castigatorului dintr-un meci de 2 boxeuri recunoscuti international, de talie mondiala. PANA LA URMA e mai important ca se bate cu Pascal decat vreun campionla semi-grea, gen Cleverley de la WBO si Shumenov de la WBA.. Pascal l-a infrant si pe campionul WBC Dawson!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează