SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // Bianca Andreescu, victorie dramatică în turul I la Roland Garros! A fost primul meci după 2 luni

Bianca Andreescu // FOTO: twitter.com/rolandgarros

Articol de GSP - Publicat marti, 28 mai 2019 14:47

Bianca Andreescu (23 WTA), s-a calificat în turul II la Roland Garros după ce a trecut în trei seturi de Marie Bouzkova (118 WTA), scor 5-7, 6-4,6-4, după un meci de 3 ore.

Meciul dintre Bianca Andreescu și Marie Bouzkova a fost unul dramatic, care s-a întins pe durata a două zile. Luni, meciul a fost întrerup la scorul de 1-1 la seturi, din cauza întunericului.

58 de lovituri câștigătoare a avut Andreescu. 60 de greșeli neforțate a făcut Bianca

24 de lovituri câștigătoare și 32 de greșeli neforțate a avut Bouzkova

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap, până la 5-5. Bouzkova forțat pe final și a câștigat ultimele două game-uri.

Setul doi a fost extrem de spectaculos, cu 9 break-uri în 10 game-uri. Andreescu și-a pierdut serviciul de 4 ori, în timp ce Bouzkova de 5 ori. La 5-4, Andreescu a câștigat singurul game pe propriul serviciu și a trimis meciul în decisiv.

17 break-uri au fost în meci

Mai bună după întrerupere

Meciul s-a întrerupt ieri după primele două seturi, la ora 21:30, ora Franței. Partida s-a reluat azi, iar Andreescu a jucat mai bine, deși și-a cedat de două ori serviciul. Andreescu a făcut trei break-uri, iar la 5-4 a fructificat a doua minge de meci, obținând calificarea.

40de mingi de break au avut cele două jucătoare

Primul meci după 2 luni

Acesta a fost primul meci jucat de Andreescu după o pauză de 2 luni. Bianca a evoluat ultima dată pe 23 martie, în optimile de la Miami, când s-a retras în meciul cu Anett Kontaveit. Andreescu a acuzat o accidentare la umăr și a luat o pauză pentru a se recupera.

VEZI și:

VIDEO + FOTO Serena Williams șochează după primul meci de la Roland Garros: „A fost straniu. Mi-am spus: «Trebuie să faci ceva!»”

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”