FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA 2-0

Note GSP în Dinamo - Csikszereda 2-0 » Dennis Politic și restul lumii!

Dennis Politic a fost MVP-ul indiscutabil al roș-albilor / Sursă foto: Facebook@ Dinamo București +9   FOTO

Articol de - Publicat marti, 21 mai 2024 02:28 / Actualizat marti, 21 mai 2024 07:59

Dinamo a făcut, luni seara, un pas important spre menținerea în Superligă. „Câinii” au învins Csikszereda, 2-0, și mai au de navigat încă 90 de minute pentru a-și securiza locul în prima ligă. Dennis Politic a fost MVP-ul indiscutabil al roș-albilor „dubla” acestuia tranșând turul contra ciucanilor.

Implicați pentru al treilea sezon la rând într-un „baraj” de salvare, dinamoviștii au avut de răbdat o repriză pentru a dezlega jocul divizionarei secunde. Fără să strălucească în exprimare, Dinamo și-a îndeplinit până la urmă scopul, a obținut o victorie care îi simplifică viața înaintea returului din Harghita, de pe 27 mai.

GSP.ro a analizat de la firul ierbii jocul dinamoviștilor și prezintă principalele concluzii, într-o seară în care pe Arena Națională a rulat filmul „Dennis Politic și restul lumii”.

Dinamo - Csikszereda

Notele celor de la Dinamo

Golubovic (6) » Rar întrebuințat de ciucani, mai mult a șomat pe durata partidei. A avut de parat două șuturi facile în prima parte, apoi a scăpat cu poarta intactă la ocazia mare a oaspeților din ultimul sfert de oră.

Moura (6) » A pus osul la treabă, o obișnuință pentru brazilian. A greșit câteva pase pe construcție, fără vreo altă eroare flagrantă în dreptul său.

Ricardo Grigore (7) » Titularizat de nevoie în cel mai important moment al sezonului, nu a dezamăgit în nicio clipă, deși aparițiile sale au fost o raritate pe durata acestui campionat. Ba mai mult, a fost foarte aproape să deschidă scorul, goalkeeper-ul advers parându-i lovitura de cap la faza fixă din startul partidei.

Dinamo - Csikszereda / foto Cristi Preda (GSP)
+4 FOTO

Homawoo (6) » Prestație sigură, fără poticneli pentru togolez.

Amzăr (6) » Evoluție fără complicații în cele 62 de minute petrecute în teren.

Milanov (6) » Lider la mijlocul terenului, pe la el au trecut multe dintre acțiunile dinamoviștilor din prima repriză. N-a fost departe să înscrie, dar șutul său a nimerit bara.

Gnahore (6) » Exact, și-a respectat fișa postului și a neutralizat puținele tentative ofensive ale celor de la Csikszereda.

Pavicic (7) » CV-ul nu minte, croatul e înzestrat cu ceva calități în bagaj. A avut câteva atingeri de efect, a inițiat atacuri periculoase în ambele reprize, Kopic păstrându-l în teren până la final.

Bani (7) » E unul dintre remarcații finalului de sezon. A contribuit la puncte vitale pentru salvarea echipei, iar acum a inventat un assist perfect pentru Politic, la golul de 1-0.

Abdallah (6) » N-a fost ziua lui, deși colegii i-au livrat destule mingi utile. A irosit câteva ocazii bune, nu s-a lipit în niciun chip de gol.

Politic (9) » Masterclass! A ieșit la rampă după săptămâni bune în care fusese o umbră a jucătorului de dinainte de accidentare. S-a demarcat excelent la primul gol, iar reușita secundă e de autor! A înșirat trei adversari, finalizând necruțător, sub transversală. Lui Dinamo îi va fi greu să-l păstreze și din sezonul viitor.

Au mai jucat:

Gregorio (5) » Puține realizări pentru portughezul introdus la jumătatea reprizei a doua. A avut 30 de minute la dispoziție, dar nu și-a găsit locul, a părut de multe ori stingher, izolat. Pare într-un regres în acest moment.

Bordușanu (6) » l-a înlocuit pe Amzăr când rivalul pe post a terminat combustibilul, a jucat fără complicații, fără fisuri. Plus că acțiunea de la golul secund a trecut și prin gheata sa.

Cristi Costin (-) » a evoluat din minutul 86, prea puțin pentru a fi notat.

Dani Iglesias (-) » a evoluat din minutul 87, prea puțin pentru a fi notat

Petru Neagu (-) » a evoluat un minut în prelungiri, prea puțin pentru a fi notat

Antrenor: Zeljko Kopic (7)

+4 FOTO

Notele de la Csikszereda

Gyenge 6 - Nagy 5, Kelemen 5, Csuros 6, Apro 6 - Veres 6, Soufiane Jebari 5 - Szondi 5, Babati 5, Gal-Andrezly 5 - Jelena 6
Au mai jucat: Makrai 5, Bakos 5, Pinter 6, Bloj 5

Antrenor: Robert Ilyes (5)

VIDEO Dennis Politic, pregătit de returul de la Miercurea Ciuc: „Suntem obișnuiți cu înjurături și «hate», dar mergem acolo pentru a câștiga”

Mai multe știri despre Dinamo:

Kopic, detalii din vestiar după Dinamo - Csikszereda: „Asta le-am spus la pauză” + A vorbit despre viitorul său

Pe aici se trece? Imaginile serii după Dinamo - Csikszereda, cu o fetiță și un jandarm în prim-plan

VIDEO + FOTO Victorie cu iz Politic! Dinamo rezolvă puzzle-ul ciucan, 95% va fi în Superligă și de la anul!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Episod de pomină în cantonamentul echipei de Liga 1: „Săream pe balcon și luam prăjituri. Să vă spun cum păcălea cântarul”
Răsturnare de situație cu transferul anunțat de FCSB! Gigi Becali oferă doar jumătate din suma cerută

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP