SPORTURI  »  TENIS  »  IAȘI

Mirra Andreeva a câștigat Iași Open! Sportiva are 17 ani și este la primul titlu în circuitul WTA

Mirra Andreeva / Foto: Facebook

Articol de - Publicat sambata, 27 iulie 2024 11:00 / Actualizat sambata, 27 iulie 2024 11:58

Mirra Andreeva (17 ani, locul 31 WTA), semifinalistă anul acesta la Roland Garros, a câștigat Iași Open, după ce a învins-o în finală pe Elina Avanesyan (21 de ani, locul 75 WTA), scor 5-7, 7-5, 4-0. Elina s-a retras la scorul de 4-0 în setul decisiv.

Meciul a inceput cu patru ore întârziere din cauza ploii, iar partida a durat două ore și 19 minute.

Turneul WTA 250 de la Iași este dotat cu premii de 232.244 de euro. Din premiile totale, Andreeva va pleca cu 30.650 de euro și 250 de puncte WTA, în timp ce Avanesyan a încasat aproximativ 18.000 de euro și 163 de puncte WTA.

Finala Iași Open / Foto: Facebook

Avanesyan a abandonat în ultimul set

În primul set, Andreeva a condus cu 2-0 și 4-2, dar de fiecare dată Avanesyan a avut o replică bună și a egalat. În cele din urmă, Elina și-a adjudecat primul set, scor 7-5.

În setul secund, Andreeva a întors de la 5-4 și a câștigat cu 7-5. În ultimul set Andreeva a dominat autoritar, iar la scorul de 4-0, Elina a abandonat.

Este primul succes în circuitul WTA pentru Andreeva, dar și cea mai bună performanță pentru Elina Avanesyan: este prima finală pe care sportiva o joacă în circuit.

După performanțele de la Iași Open, cele două sportive au urcat în clasamentul WTA. Mirra a urcat de 31 pe 23, poziție pe care a mai ocupat-o în iunie și cea mai bună din carieră, iar Avanesyan a urcat 17 poziții, până pe locul 58 al clasamentului WTA.

În finala de dublu al turneului WTA de la Iași, perechea Anna Danilina / Irina Khromacheva a învins cuplul Alexandra Panova / Yana Sizikova în două seturi, scor 6-4, 6-2.

Danilina și Khromacheva erau favoritele numărul 1 de la întrecerea de dublu de la Iași în timp ce cealaltă pereche era cotată cu șansa a doua la victorie. Cuplul favorit la victorie a dominat, în special al doilea set. Danilina și Khromaceva au cedat doar 6 seturi.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Preluarea Stelei a fost o șmecherie!” » „Cârcotașul” Mihai Găinușă, dezvăluiri în GSP: „Când l-am văzut pe Zmărăndescu, m-am gândit: «Gata, asta e, îmi rupe o mână»”
5 declarații ȘOC ale lui Constantin Anghelache, securistul „Eftimie Gelu”, cel care a adus Amigo în România: „Ceaușescu a refuzat să creadă în realitatea pe care i-au transmis-o nemții”