INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII ANGLIEI

FOTO Cu Radu Drăgușin integralist, Tottenham a reușit o „remontada” de senzație în Cupa Ligii Angliei » Londonezii erau conduși în minutul 88

Radu Drăgușin în Coventry - Tottenham/ Foto: Imago Images +9   FOTO
Radu Drăgușin în Coventry - Tottenham/ Foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 19 septembrie 2024 00:04 / Actualizat joi, 19 septembrie 2024 00:04

Tottenham s-a impus în deplasarea de la Coventry, scor 2-1, și s-a calificat în optimile Cupei Ligii Angliei. Radu Drăgușin a fost integralist la oaspeți.

Tottenham a jucat cu rezervele în acest meci, în care s-a chinuit cu ocupanta locului 14 din al doilea eșalon. Alături de Drăgușin, în centrul apărării a jucat Ben Davies.

Drăgușin a avut probleme în Coventry - Tottenham

În prima repriză, fundașul român nu a fost pus la încercare de adversari și a jucat simplu cu mai multe pase la portar.

În repriza secundă, apărătorul a avut probleme. Pasa golului marcat de Thomas-Asante a trecut chiar prin fața fundașului român, însă acesta nu a putut bloca mingea.

Tottenham a revenit în doar 4 minute. Spence și Johnson au marcat din apropierea porții, profitând de greșelile mari din apărarea adversă.

Pentru Radu Drăgușin a fost al doilea meci al sezonului pentru Tottenham. Drăgușin a fost integralist, în urmă cu două runde în Premier League, într-un alt eșec al echipei sale: Newcastle - Tottenham 2-1.

Acesta a fost meciul cu numărul 11 pentru Drăgușin de când a ajuns la Tottenham în ianuarie 2024. Românul a fost transferat de la Genoa pentru 25 de milioane de euro.

FINAL. Coventry - Tottenham 1-2

• Click aici pentru statisticile meciului
  • Au marcat: Thomas-Asante 63/ Spence 88, Johnson 90+2

Min 90+2: Gol Tottenham! Johnson a marcat cu un șut la colțul lung, din postura de 1 la 1 cu portarul advers.
Min 88: Gol Tottenham! Dejan Kulusevski i-a pasat lui Spence care a reușit să marcheze chiar din fața porții.
Min 63: Gol Coventry! Norman Bassette pasează chiar prin fața lui Radu Drăgușin, mingea a ajuns la Thomas-Asante care a înscris.
Min 50: Thomas-Asante a șutat spre poartă în careu, dar Radu Drăgușin a reușit să respingă în corner.
Min 1: A început partida.

Echipele de start în Coventry - Tottenham:

Coventry (4-2-3-1): Wilson - Van Wwijk, Binks, Thomas B - Allen, Eccles - Thomas-Asante, Rudoni, Wright - Bassette

Tottenham (4-3-3): Forster - Gray, Drăgușin, Davies, Udogie - Sarr, Bentancur, Bergvall - Odobert, Solanke, Werner

Arbitru principal: Darren England (Anglia)
Arbitri asistenți: Nick Greenhalgh și Akil Howson (ambii din Anglia)
Arbitru de rezervă: Stephen Martin (Anglia)
Stadion: The Coventry Building Society Arena

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”