SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Victorie cu emoții pentru CSM București » „Tigroaicele” au condus aproape tot meciul, dar au fost aproape să rateze victoria pe final

Cristina Neagu / foto: Imago Images

Articol de , - Publicat sambata, 21 septembrie 2024 20:36 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2024 20:55

CSM București a bifat al doilea succes în grupa A a Ligii Campionilor după ce a trecut în deplasare de HC Podravka Vegeta cu 29-28 (14-10).

CSM București a pornit drept marea favorită în meciul din deplasare cu HC Podravka Vegeta, dar meciul nu a fost o plimbare prin parc pentru campioana României.

Formația din Capitală a suferit în atac în unele momente ale primei reprize. Helle Thomsen a văzut acest lucru și a încercat să le arate bucureștencelor greșelile cerând un time out. Până la urmă, CSM a reușit să se desprindă, iar jucătoarea cu cele mai multe reușite a fost Monika Kobylinska.

Scorul pauzei a fost 14-10 pentru CSM București, echipă care a fost învinsă în prima etapă de Gloria Bistrița, dar venea după o victorie cu Storhamar. Formația gazdă înregistrase două înfrângeri.

Crina Pintea, accidentare serioasă

În primele zece minute ale celei de-a doua reprize, campioana României a reușit să țină o diferență de 4-5 goluri, însă a înregistrat o pierdere grea ce poate avea consecințe pentru întreg sezonul.

În minutul 13 al reprizei secunde, Crina Pintea a suferit o accidentare la piciorul stâng și a ieșit cu greu din teren, sprijinită de oamenii din staff-ul lui CSM București.

Pe fondul unor greșeli mari din partea jucătoarelor de la CSM, HC Podravka Vegeta a reușit să revină și, în minutul 51, campioana României mai avea un singur gol avantaj, 24-23. Emma Friis a adus un pic de liniște perforând poarta croatelor de două ori, 26-23, la primul gol primind o pasă inspirată de la Cristina Neagu. La al doilea a marcat cu un curaj nebun, alegând să arunce cu boltă.

Cristina Neagu, care a anunțat că acesta este ultimul său sezon, a marcat și ea de la 7 m și părea că HC Podravka Vegeta nu mai are resurse. Însă croatele au egalat în minutul 57 în urma unui contraatac finalizat de Andrea Simara, 27-27. Helle Thomsen a cerut time out și următorul atac s-a soldat cu o lovitură de la 7 m pe care Neagu a fructificat-o, 28-27.

Matea Pletikosic, venită de la Corona Brașov, a ratat faza ofensivă pentru Podravka Vegeta, iar Neagu a reușit să ducă CSM la două goluri, bifând a șasea sa reușită în meci, 29-27. Nikolina Kragulj a stabilit scorul final, 29-28.

Următorul meci pentru CSM București în grupa A este cel de pe teren propriu cu Nykøbing Falster Håndbold, una dintre formațiile din partea de jos a clasamentului, pe 6 octombrie.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” »  Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Liga 2
Omul cu banii de la FC Argeș iese în față și îl pune la punct pe Nicolae Dică: „100% va ieși și va spune asta despre mine!” » Cine vine în Trivale? „O surpriză, discutăm la noapte!”
Scos din primul „11” chiar înainte de FCSB - Petrolul: a vomitat la încălzire!

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”