INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE B

Horațiu Moldovan, prestație perfectă în Serie B » Portarul român, cel mai bun om al echipei

Horațiu Moldovan (26 de ani), portarul naționalei României, a făcut un meci foarte bun în partida Cosenza - Sassuolo, scor 0-1, din runda cu numărul #6 din Serie B.

Articol de - Publicat sambata, 21 septembrie 2024 18:44 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2024 19:26

Deplasarea de la Cosenza a fost al doilea meci al lui Moldovan în poarta noii echipe, după ce etapa trecută debutase împotriva celor de la Carrarese (2-0). Astfel, portarul român are două meciuri fără gol primit în două apariții.

Horațiu Moldovan, a doua cea mai mare notă de la Sassuolo

Horațiu Moldovan a reușit nu mai puțin de 5 parade în fața atacanților adverși, iar cei de la Sofa Score i-au dat nota 7,7, a doua cea mai mare a echipei lui. Yeferson Paz a primit cea mai mare notă din acest meci (8,1), iar Armand Lauriente, marcatorul singurului gol al partidei, a fost notat cu 7,4.

Daniel Boloca, fotbalist cu dublă cetățenie, română și italiană, a fost integralist și a primit nota 7,5 pe aceeași platformă. Mijlocașul nu a dat curs convocărilor venite din partea naționalei României, în speranța că va evolua pentru Squadra Azzurra.

După primele 6 etape, Sassuolo se clasează pe locul doi în Serie B, cu 11 puncte, la 3 în spatele Pisei, club la care evoluează internaționalii români Marius Marin și Adrian Rus.

Horațiu Moldovan refuzase convocarea lui Mircea Lucescu pentru a se impune la Sassuolo

Fostul portar al Rapidului fusese chemat la lot de selecționerul Mircea Lucescu pentru „dubla” cu Lituania (3-1) și Kosovo (3-0), din Liga Națiunilor, dar a refuzat convocarea, spunând că vrea să rămână la echipa de club pentru a avea șanse mai mari să se impună ca titular. Acesta abia fusese împrumutat de Sassuolo de la Atletico Madrid.

„Il Luce” a înțeles situația și l-a înlocuit cu Laurențiu Popescu, de la CSU Craiova.

Horațiu Moldovan se regăsește pe lista preliminară a lui Mircea Lucescu pentru partidele cu Cipru (12 octombrie) și Lituania (15 octombrie).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”