INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PAOK-FCSB

Cine transmite la TV PAOK - FCSB, primul duel în deplasare din Europa League

Cameră pentru transmisiuni TV

Articol de - Publicat luni, 30 septembrie 2024, 10:59 / Actualizat luni, 30 septembrie 2024 10:59

PAOK - FCSB este prima partidă disputată în deplasare de „roș-albaștrii” în acest sezon de Europa League. Meciul se va juca joi de la ora 22:00 pe Stadionul Toumba. Meciul va fi transmis la TV, dar și în format liveTEXT pe GSP.ro.

• Primele 8 echipe din grupa de Europa League se califică direct în optimile de finală, în timp ce locurile 9-24 vor disputa un baraj pentru accederea în optimi;
  • Ultimele 12 echipe, care se vor clasa pe locurile 25-36 la finalul fazei grupei, vor părăsi definitiv competițiile europene, nu vor retrograda în Conference League.

Cine transmite la TV PAOK - FCSB

Primul duel al FCSB-ului în deplasare în acest sezon de Europa League va fi transmis în direct la TV pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Prima Sport și Digi Sport sunt deținătoarele de drepturi TV pentru a doua cea mai importantă competiție europeană intercluburi, iar toate meciurile campioanei din faza grupelor vor fi transmise de cele două televiziuni. Cele două posturi TV transmit și Liga Campionilor, dar și Conference League.

FCSB, victorie în primul meci din Europa League

FCSB a reușit o victorie în primul meci din faza grupei gigant din Europa League. În noul format al competițiilor europene, FCSB a învins cu 4-1 RFS, formație din prima ligă din Letonia. Roș-albaștrii au debutat pe Arena Națională în Europa League cu peste 30.000 de oameni în tribună.

Bîrligea a marcat primul gol în tricoul campioanei și a deschis scorul în minutul 8 al partidei. Letonii au egalat în minutul 23 prin Lipuscek, dar din acel moment, FCSB a controlat temp-ul partidei. A marcat Ștefănescu în minutul 32 și a readus campioana României în avantaj. Olaru a reușit o dublă în 11 minute în a doua repriză, iar scorul final a fost 4-1.

FCSB are 8 meciuri de jucat în Europa League, iar partida cu PAOK va fi a doua. Campioana va juca exclusiv joia, iar majoritatea meciurilor le va juca de la ora 22:00, iar trei meciuri le vor juca de la 19:45.

PAOK are moralul „zdruncinat” după ce a pierdut derby-ul local cu Aris, scor 1-0. Băieții antrenați de Răzvan Lucescu au pierdut și în primul meci din Europa League împotriva celor de la Galatasaray, scor 3-1. FCSB a reușit o victorie în campionat, scor 1-0 cu Sepsi înainte de deplasarea din Grecia.