INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Liverpool, victorie la limită cu Crystal Palace » „Cormoranii” își consolidează primul loc în Premier League

Articol de - Publicat sambata, 05 octombrie 2024, 16:32 / Actualizat sambata, 05 octombrie 2024 16:32

Liverpool s-a impus la limită în deplasare cu Crystal Palace, 1-0, grație golului marcat de Diogo Jota în minutul 9. „Cormoranii” rămân pe primul loc în Premier League, cu 18 puncte adunate după 7 etape.

Trupa lui Arne Slot merge ceas în Premier League, în timp ce Crystal Palace rămâne pe loc retrogradabil, 18, după 3 remize și 4 înfrângeri.

Meciurile etapei a 7-a din Premier League

Liverpool continuă să lege rezultatele sub comanda lui Arne Slot

Deși nu au făcut un joc convingător, elevii lui Arne Slot au reșit să îndeplinească misiunea de a obține cele 3 puncte puse la bătaie pe Selhurst Park.

Gazdele au marcat încă din primul minut cu Eddie Nketiah, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid evident. Oaspeții au preluat inițiativa, iar Diogo Jota a marcat după o pasă genială a lui Cody Gakpo.

Același Diogo Jota a ratat șansa de a dubla avantajul „cormoranilor” în minutul 35, dar șutul său a fost dezamăgitor și nu a prins poarta.

Ismaila Sarr a avut ocazia egalării în finalul primei reprize, dar șutul său puternic a fost respins de Allison Becker.

Liverpool a continuat să atace și în repriza secundă, iar prima ocazie mare a fost cea a lui Mohamed Salah, care a șutat din interiorul careului de 6 metri, însă portarul Dean Henderson a intervenit excelent.

Jota a avut din nou o ocazie mare de a reuși „dubla”, dar lovitura sa cu capul din minutul 62 a trecut pe lângă poarta londonezilor.

Pierdere mare pentru Liverpool » Alisson a părăsit terenul accidentat

Alisson, titularul din poarta „cormoranilor”, a ieșit accidentat în minutul 79, după ce a acuzat probleme la piciorul stâng. Brazilianul nu a fost înlocuit cu Kelleher, portarul de rezervă al lui Liverpool, deoarece irlandezul nu se afla pe banca de rezerve.

În locul lui Alisson a intrat Vitezslav Jaros, cehul fiind la prima apariție pentru Liverpool. Portarul ceh s-a remarcat în minutul 84, când a intervenit excelent la un șut expediat de Eze. Jaros a mai avut apoi o intervenție extraordinară în ultimele minute, iar Jota a ratat ocazia de a-l lăsa singur pe Luis Diaz cu Dean Henderson în minutul 90.

Liverpool câștigă chinuit cele 3 puncte, cu mari emoții pe final. Trupa lui Arne Slot a bifat victoria cu numărul 9 din acest sezon, din 10 meciuiri, în toate competițiile.

Crystal Palace - Liverpool 0-1

A marcat: Diogo Jota 9

Crystal Palace - Liverpool » Echipe de start:

Crystal Palace (3-4-3): Henderson - Chalobah, Guehi, Lacroix - Munoz, Wharton, Lerma, Mitchell - Sarr, Nketiah, Eze
Rezerve: Clyne, Hughes, Kamada, Kporha, Mateta, Schlupp, Turner, Umeh, Ward
Antrenor: Oliver Glasner

Liverpool (4-2-3-1): Alisson - Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Jones, Mac Allister - Salah, Gravenberch, Gakpo - Diogo Jota
Rezerve: Bradley, Diaz, Endo, Gomez, Jaros, Nunez, Quansah, Robertson, Szoboszlai
Antrenor: Arne Slot

Stadion: Selhurst Park (Londra)
Arbitru: Simon Hooper

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Șumudică l-a prins „în flagrant” pe jucătorul lui, în hotel: „Bă, ce faci cu alea?!”
Florin Niță a salvat un adversar prăbușit pe gazon în Arabia Saudită » Nu a așteptat intervenția echipei medicale și a acordat primul ajutor
Stranieri

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP