FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21

Gol, hat-trick și set România U21 » „Tricolorii” au făcut SHOW și au urcat pe 1! Clasamentul în timp real + urmează Elveția - Finlanda, duel vital în lupta pentru calificare

Articol de , - Publicat vineri, 11 octombrie 2024, 18:56 / Actualizat vineri, 11 octombrie 2024 19:15

România U21 a învins-o pe Muntenegru U21, scor 6-2, în runda cu numărul #9 a grupei E de calificare la Euro 2025.

• După această victorie, România ocupă primul loc în Grupa E, cu 19 puncte, la două de Elveția și 3 de Finlanda. Naționala condusă de Pancu poate încheia etapa pe prima poziție în cazul în care Elveția și Finlanda vor remiza.
  • Elveția - Finlanda, celălalt meci important din grupa României, începe la ora 21:00.
  • Decisivul România - Elveția este programat marți, 15 octombrie, de la 19:00.
  • Louis Munteanu a reușit prima „triplă” din carieră, în timp ce Mihnea Rădulescu a marcat primul gol pentru naționala de tineret la meciul de debut.
El ar putea fi marea surpriză a lui Mircea Lucescu la următoarele acțiuni ale naționalei: „O să meargă să îl vadă!”
România

Elevii lui Daniel Pancu s-au aruncat în atac încă din primele minute. Prima ocazie a venit după doar două minute, când Ianis Stoica a scăpat singur cu Ivezic, dar a tras pe lângă poartă dintr-o poziție laterală.

„Tricolorii” au trecut din nou pe lângă gol în minutul 13, când șutul lui Rareș Ilie a lovit transversala. România a „spart gheața” printr-un gol marcat pe filiera FCSB - CFR Cluj. Pantea a centrat din dreapta, iar Munteanu a trimis cu capul în poartă.

Am primit gol direct din corner

Gazdele au egalat la una dintre puținele acțiuni la care au intrat în careul nostru. În minutul 21, Janjic l-a învins pe Sava direct din corner! A trimis puternic în careu, mingea a luat efect, iar fostul portar al CFR-ului a fost păcălit de traiectoria balonului și a primit gol.

România a trecut din nou în avantaj tot după o combinație pe axa FCSB - CFR. Octavian Popescu i-a pasat frumos în careu lui Munteanu. Atacantul „feroviarilor” a preluat, apoi a plasat mingea la colțul lung. Ivezic a plonjat, dar degeaba.

„Tricolorii” s-au desprins imediat după pauză. Grameni a trimis o pasă lungă pentru Rareș Ilie, care a preluat, a avansat și l-a lobat pe portarul muntenegrean. Mingea ar fi fost ajunsă de un apărător, dar fostul rapidist a urmărit balonul și l-a împins cu capul în poartă.

Louis Munteanu, la primul hat-trick din carieră

Octavian Popescu a dus scorul la 4-1 în minutul 59, după ce a primit în careu de la Borza. Mrvaljevic le-a produs emoții „tricolorilor” în minutul 70, când a redus din diferență cu un șut superb, dar Munteanu a înschis meciul după doar 4 minute. A reușit primul hat-trick din carieră, risipind emoțiile pentru echipa lui Pancu.

Până la final a mai marcat și Rădulescu, care a înscris din pasa portarului Răzvan Sava. Fotbalistul Petrolului a marcat pentru naționala de tineret la meciul de debut.

Clasamentul după acest meci

FINAL: Muntenegru U21 – România U21 2-6

min. 90: Pasă de gol reușită de Răzvan Sava! Portarul degajează lung, mingea ajunge la Rădulescu, care a marcat cu un lob frumos.
min. 82: Elevii lui Pancu încearcă să conserve avantajul de 3 goluri de pe tabelă.
min. 74: Louis Munteanu reușește hattrick-ul! Primește de la Silaghi și trage din prima la colțul scurt. 2-5
min. 70: Muntenegru reduce din avantaj! Mrvaljevic șutează puternic din interiorul careului, iar mingea merge direct sub bară. 2-4
min. 62: Louis Munteanu încearcă să paseze pentru Grameni, dar mingea ajunge în brațele lui Ivezic.
min. 59: Octavian Popescu duce scorul la 4-1 pentru România! „Decarul” de la FCSB primește în careu de la Borza și trage din prima din partea stângă. Mingea este ușor deviată de un muntenegrean și se duce în colțul lung.
min. 52: GOL România! Rareș Ilie primește o pasă superbă de la Borza, rămâne singur cu Ivezic și ridică mingea peste el. Balonul ar fi fost ajuns de Melentijevic, dar Ilie ajunge primul și îl împinge cu capul în poartă. 1-3
A început repriza secundă!

Final de primă repriză!
min. 34: Cetkovic șutează din marginea careului, dar Răzvan Sava este atent și scoate.
min. 27: GOL România! Octavian Popescu pasează frumos pentru Mounteanu, care face „dubla” cu un șut la colțul lung. 1-2
min. 21: Primim gol direct din corner! Janjic execută, mingea ia mult efect, iar Răzvan Sava nu anticipează bine traiectoria balonului și primește gol la colțul lung. 1-1
min. 16: GOL România! Pantea centrează foarte bine din partea dreaptă și Louis Munteanu înscrie cu o lovitură de cap. 1-0
min. 13: Rareș Ilie trage puternic și izbește transversala.
A început meciul!

Clasamentul în timp real pentru calificarea la Euro 2025

1. România - 19 puncte

2. Elveția - 17 puncte

3. Finlanda - 16 puncte

Departajarea se face în funcție de meciurile directe.

Muntenegru U21 – România U21. Echipele de start

România U21: Sava – Pantea, Dănuleasa, Akdag, Borza – Perianu, Grameni – Rareș Ilie - Ianis Stoica, L. Munteanu, Oct. Popescu
Rezerve: Popa, Amzăr, Licsandru, Silaghi, Corbu, Maftei, Rădulescu, Mihai, Blănuță.
Selecționer: Daniel Pancu

Muntenegru U21: Ivezic - Pajovic, Duric, Malentijevic, Gasevic - Cetkovic, Bulatovic - Janjic, Bakic, Cavor - Perisic.
Rezerve: Joksimovic, Dakic, Franeta, D. Vukovic, Mrvaljevic, N. Vukovic, Bajovic, Jukovic, Gjelaj.
Selecționer: Nikola Rakojevic

Locul convocat de Daniel Pancu

PORTARI: Răzvan Sava (Udinese / Italia), Robert Popa (UTA Arad), Alexandru Roșca (Dinamo);

FUNDAȘI: David Maftei (Oțelul Galați), Alexandru Pantea (FCSB), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Ümit Akdağ (Toulouse FC / Franța), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Cristian Licsandru (Dinamo), Costin Amzăr (Al Nasr / Emiratele Arabe Unite), Andrei Borza (FC Rapid 1923);

MIJLOCAȘI: Cătălin Vulturar (FC Rapid 1923), Ovidiu Perianu (Unirea Slobozia), Marius Corbu (APOEL Nicosia / Cipru), Robert Silaghi (Universitatea Cluj), Constantin Grameni (FC Rapid 1923), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52), Octavian Popescu (FCSB), Rareș Ilie (OGC Nice / Franța), Cristian Mihai (UTA Arad), Ianis Stoica (FC Hermannstadt);

ATACANȚI: Louis Munteanu (CFR Cluj), Vladislav Blănuță (Universitatea Cluj).

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„De ce vă acuză lumea că sunteți omul lui Becali?” » Răspunsul lui Mironică: „Am trăit incidente violente cu patronul FCSB”
Ia naștere o nouă superputere în Europa: cel mai bogat om al continentului și Red Bull sunt gata să cumpere clubul!

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”