INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

Goluri în toate meciurile zilei în Liga Națiunilor » Olanda a egalat în 10 la Budapesta + Nemții s-au impus în Bosnia

Germania a câștigat în Bosnia & Herțegovina // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 11 octombrie 2024 23:52 / Actualizat vineri, 11 octombrie 2024 23:52

Opt partide au avut loc vineri în Liga Națiunilor, în ligile A, B și C. S-a înscris în toate meciurile, Islanda - Țara Galilor 2-2 și Slovacia - Suedia 2-2 fiind cele mai ofertante dueluri din acest punct de vedere.

AICI, toate rezultatele înregistrate joi în Liga Națiunilor

În Liga A, grupa 3, Germania a câștigat cu 2-1 la Zenica, ambele goluri ale nemților fiind semnate de Deniz Undav. Și debutantul Tim Kleindienst (Borussia Monchengladbach, atacant, 29 de ani) a sărbătorit un gol, numai ca reușita să-i fie apoi anulată la intervenția VAR, pe motiv de ofsaid.

Video-arbitrajul i-a „suflat” și lui Undav șansa hat-trick-ului, anulând un gol înscris de jucătorul lui Stuttgart în minutul 58. A fost o seară extrem de ghinionistă pentru nemți din acest punct de vedere, pentru că și golul lui Gnabry din minutul 68 a fost anulat tot pentru ofsaid, tot la sesizarea celor din camera VAR.

Edin Dzeko a punctat pentru bosnieci.

Bătaie între români și albanezi pe „Camp Nou” » 6 răniți, consecințe imediate: „Nu mai călcați vreodată pe stadion!”
SPANIA

În celălalt meci al grupei, la Budapesta, Ungaria și Olanda au dat-o la pace. Maghiarii au deschis scorul prin Roland Sallai (minutul 32), „Portocala mecanică” a egalat spre final, în minutul 83. Culmea, au punctat după ce au rămas în 10 oameni, căpitanul Virgil van Dijk fiind eliminat pentru cumulul de „galbene”.

După 3 etape, Germania conduce grupa, cu 7 puncte, urmată de Olanda (5) și Ungaria (două). Bosnia a obținut un singur punct.

FINAL » Estonia - Azerbaijan 3-1

• Au marcat: Yakovlev '32; Sinyavskiy '45+2; Shein '71 / Bayramov '45+1 (pen.)

Clasamentul în Liga C, grupa 1

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a răspuns! Reacție tăioasă când a fost întrebat despre neconvocarea lui Daniel Bîrligea: „Nu pot să fac asta. Nu am nicio garanție”
Nationala

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”