SPORTURI  »  HANDBAL  »  KRIM LJUBLJANA - CSM BUCUREȘTI

CSM București, victorie mare în Liga Campionilor. Prestație perfectă a campioanei României

Cristina Neagu/ foto: Cristi Preda

Articol de , - Publicat sambata, 12 octombrie 2024 20:29 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2024 21:28

CSM București a câștigat cu Krim Ljubljana, scor 31-29, în etapa #5 din Liga Campionilor la handbal feminin.

Cronică de Roxana Fleșeru: CSM București a obținut o victorie importantă în Liga Campionilor, trecând de Krim

CSM București a obținut a patra victorie în grupa A, depășind-o pe Krim Mercator Ljubljana cu 31-29 (19-15), echipă care nu pierduse niciun meci până în etapa a cincea a Ligii Campionilor.

CSM București a arătat o altă față în partida cu Krim Mercator, o echipă care nu cunoscuse înfrângerea în primele patru etape. Campioana României a jucat un altfel de handbal, reușind să conducă din minutul cinci.

Echipa antrenată de Helle Thomsen a intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri, 19-15, unul construit grație acțiunilor lui Omoregie, care a marcat de cinci ori, și ale Cristinei Neagu, care a trecut și pe inter dreapta pentru a înscrie. Fără un pivot de meserie în teren, CSM s-a bazat pe reușitele lui Arntzen, Friis, Kobylinska și Ostergaard.

Au existat și mici probleme în apărare, atunci când CSM a fost în inferioritate și nu s-a repliat la timp după ce a scos portarul pentru a juca de la egal la egal cu Krim, atunci portarul Arenhart a reușit un gol din poartă în poartă. Principalul pericol pentru poarta CSM-ului a fost Ana Gros, interul dreapta, care a marcat de șapte ori în prima repriză.

8 goluria marcat Elizabeth Omoregie, aceasta fiind cea mai bună marcatoare a celor de la CSM București

CSM, tulburată la început și pe finalul reprizei a doua

Jovanka Radicevici, intrată repriza a doua pentru prima oară, a marcat repede două goluri și Krim s-a apropiat la 19-17. Mvsar a făcut 19-18 și CSM intra un pic în panică, dar liniștea a fost adusă de reușitele lui Neagu și Ostergaard și astfel scorul a devenit 21-18. Diferența de patru goluri s-a refăcut în minutul 38, după încă un gol al căpitanului.

Campioana României a navigat bine peste mijlocul celei de-a doua reprize, păstrând un avans care să-i permită să mai și rateze. A intrat în ultimele zece minute cu 27-25. A existat un moment de cumpănă în minutul 55, când Krim se apropiase la un gol, dar Kobylinska a reușit un gol fantastic, iar formația din România avea un final cu mai puține emoții. S-a terminat 31-29 și CSM va aborda următoarele meciuri cu altă încredere.

În etapa a șasea, CSM București revine pe teren propriu, unde o va întâlni pe Metz, în data de 20 octombrie. Formația din Franța a trecut sâmbătă de liderul FTC, cu 24-19.

• Min. 1: A început meciul

„Krim este un adversar dificil, pentru că a ajuns să joace la un nivel înalt. Pot spune că am găsit câteva soluții ca să le blocăm, dar prefer să nu le dezvălui”, a declarat Helle Thomsen, antrenoarea de la CSM București.

„Sigur va fi un meci greu, mai ales pentru că avem nevoie de cele 2 puncte, dar și Krim a jucat foarte bine până acum și este în formă. Chiar dacă ne-am mai întâlnit în sezoanele anterioare, formațiile sunt mult schimbate și nu contează rezultatele din trecut”, a declarat Elizabeth Omoregie.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”
Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”