SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Dureros! Dinamo a condus-o pe PSG până în minutul 54, dar a clacat » Situația din grupa de Liga Campionilor la handbal masculin

PSG și Dinamo se vor înfrunta diseară, de la ora 21:45, în runda cu numărul 5 a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin. Meciul e liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Prima Sport 2 și Digi Sport 2.

Articol de - Publicat joi, 17 octombrie 2024 23:15 / Actualizat joi, 17 octombrie 2024 23:35

Dinamo a pierdut deplasarea cu PSG, scor 32-35, în runda cu numărul 5 a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin.

David Davis a început bine aventura la Dinamo, victorii pe linie în campionat și un singur eșec în Liga Campionilor. Pierduse chiar runda trecută, împotriva celuilalt colos din grupă, Veszprem, scor 24-36.

Față de acel duel, „dulăii” au primit o veste bună. Vladimir Cupara, portarul titular, s-a recuperat și a putut să apere buturile.

Dinamo, aproape de un rezultat mare în Franța

Prima repriză a fost una de referință. Așa ar trebui să arate Dinamo pentru a-și îndeplini obiectivele! Ofensiva a funcționat impecabil. Un joc complet. Thrastarson a perforat plasa de la distanță. Kasparek, Kuduz, Ali Zein și Vujovic l-au urmat. Akimenko a avut mâna sigură din extremă, Lumbroso a găsit de fiecare dată fisura din zidul defensiv advers.

La pauză, tabela arăta un 16-19 aproape ireal.

Semnalul revenirii francezilor a fost dat de portarul Jannick Green. Câteva parade, iar PSG ajungea la un gol în spate. Ziua de grație a lui Thrastarson a prelungit emoțiile. Cu un sfert de oră înaintea finalului, Dinamo era în continuare în avantaj. Ali Zein își arăta și el măiestria, o „torpilă” de la 10 metri și o reușită norocoasă, cu Kuka Karabatic căzut în fața lui.

Dinamo, în cărți pentru obiectivul din Liga Campionilor

Destinația punctelor a fost decisă între minutele 53 și 56. Francezii au marcat de 4 ori la rând, profitând de erorile lui Kuduz și de eliminarea lui Militaru. David Davis a cerut târziu time-out. Prea târziu, după cum avea să afle. Experiența lui PSG și-a spus cuvântul în secvențele finale, rezultat final 35-32.

Pentru Dinamo nu e un capăt de lume. Campioana României rămâne cu 6 puncte și e aproape sigură că se va califica în faza optimilor de finală. Avansează primele 6 clasate (primele două direct în „sferturi”). Wisla Plock și Fredericia nu au niciun punct în acest moment.

Pentru „dulăi” urmează duelul cu revelația Sporting, la București, pe 23 aprilie, de la ora 19:45.

FINAL. PSG - Dinamo 35-32

min. 59: Ali Zein aruncă rapid. Dinamo are nevoie de un miracol în ultimele 90 de secunde. 34-32
min. 58: Mingea aruncată de Djukic de la 7 metri se oprește în bară. 33-31
min. 57: Djukic înscrie de la 7 metri. 32-31
min. 56: David Davis cere, în sfârșit, time-out! 32-30
min. 55: Kuduz forțează în atac, PSG înscrie în poarta goală. 31-30
min. 54: Kuduz aruncă dintr-un unghi mic și e blocat. Francezii egalează. 30-30
min. 53: Militaru, eliminat din nou. Francezii au un 7 metri. Iancu nu îl poate bloca pe Syprzak. 29-30
min. 53: Combinație superbă cu Rosta la finalizare. 28-30
min. 52: Încă un 7 metri fructificat de Djukic. 27-29
min. 50: Kasperek răzbună mingea pierdută pe acțiunea precedentă. 27-28
min. 47: Robert Militaru este eliminat timp de două minute. 25-27
min. 46: Djukic transformă o aruncare de la 7 metri. 24-27
min. 46: Faza meciului. Pascual încearcă să înscrie în poarta goală, dar Prandi plonjează spectaculos și respinge în afara terenului. 24-26
min. 43: Fază ciudată. Luka Karabatic alunecă și cade în fața lui Ali Zein. Egipteanul înscrie. 23-25
min. 41: Thrastarson se zbate și ajunge la 5 goluri. 21-24
min. 39: Rosta e la capătul unui contraatac. 21-23
min. 32: Thrastarson vine cu reușita partidei, o aruncare în vinclu, de pe picioare, de la 10 metri. 17-20
A început repriza secundă!

Senzațional! Dinamo conduce la pauză cu 19-16.
min. 30: Akimenko, perfect din extrema dreaptă. 16-19
min. 29: Kuduz zguduie plasa, Pascual marchează în poarta goală. 15-18
min. 27: Încă un gol spectaculos, de pe picioare, reușit de Lumbroso.
min. 26: Lumbroso, cel mai dinamic dinamovist, se strecoară prin defensiva lui PSG. 14-15
min. 25: Ali Zein este ținut evident, dar reușește să înscrie. 14-14
min. 22: Prandi evită elegant doi adversari, iar Cupara nu îl poate bloca. Replica vine de la Kuduz, aruncare direct în vinclu. 13-12
min. 8: Dinamo recuperează o minge în jumătate adversă, iar Vujovic nu iartă! 4-6
min. 7: Rosta își impune forța pe semicerc. Dinamo e iar în avantaj. O primă paradă și pentru Cupara 3-4

min. 4: Vujovic punctează pentru Dinamo, Prandi profită de repunerea rapidă a lui PSG. 2-2
min. 1: Thrastarson deblochează tabela cu o aruncare de la mare distanță. 0-1

Ora 21:45: A început partida. Dinamo are lovitura de start.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
AUR a publicat lista pentru parlamentare: ce loc ocupă Gigi Becali » Scandal în partid, Simion spune: „Toți candidații au plătit!”
Soția fotbalistului care a semnat astăzi cu FCSB câștigă 500 de euro zilnic dintr-o meserie a viitorului
Stiri extrasport
Colosul european e în pragul FALIMENTULUI » Fosta câștigătoare a Ligii Campionilor mai are doar o zi să achite datoriile: „Meciul din week-end poate fi ultimul”
Handbal

România, 99% sigură de locul ei » Cum arată urnele pentru preliminariile Campionatului Mondial în acest moment + variantă de grupă grea și grupă ușoară

David Popovici a spus de ce nu mai conduce mașinile-cadou primite de la Ion Țiriac