INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Tottenham a învins-o pe West Ham cu 4-1, în runda cu numărul #8 din Premier League. Radu Drăgușin a rămas pe banca de rezerve pe tot parcursul meciului.

Articol de - Publicat sambata, 19 octombrie 2024, 16:27 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2024 16:31

Meciurile etapei a 8-a din Premier League

Meciul a început cu ocazia lui Johnson, care a șutat din partea stângă, dar încercarea acestuia a trecut pe lângă bară. Replica „ciocănarilor” a venit imediat. Vicario a scos cu șansă în fața lui Kudus la faza următoare. Același Johnson nu a prins apoi poarta din câțiva metri. Lovitura lui de cap a trecut pe lângă.

Oaspeții au deschis scorul prin Kudus, care a înscris cu un șut frumos în minutul 18. Golul egalizator a venit în minutul 36, când Kulusevski a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris cu un șut care a atins ambele bare înainte să intre în poartă.

Tottenham, dezlănțuită după pauză

+5 FOTO

Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost un adevărat calvar pentru Areola, care au scos mingea din plasă de 3 ori. Prima dată l-a învins Bissouma, care a marcat cu un șut din interiorul careului, apoi coechipierul Todibo, din care mingea a intrat în poartă în urma unei respingeri. Era doar minutul 60, când Son a dus scorul la 4-1 cu o execuție frumoasă.

Gazdele puteau să mai marcheze, dar execuțiile neinspirate au făcut ca proporțiile scorului să nu fie mai mari. Pe final, nervii celor de la West Ham au cedat, iar Kudus a văzut cartonașul roșu după o altercație cu un adversar.

După acest meci, Tottenham se clasează pe 6, cu 13 puncte, în timp ce West Ham ocupă locul 14, cu 8 puncte.