FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - UTA 1-0

Rednic și-a „urecheat” jucătorii, dar n-a menajat nici VAR-ul: „Poate fix atunci au ieșit la țigară!”

Mircea Rednic, foto: Facebook UTA Arad

Articol de - Publicat sambata, 19 octombrie 2024 20:44 / Actualizat sambata, 19 octombrie 2024 20:49

Mircea Rednic, 62 de ani, a comentat înfrângerea suferită de UTA la Sf. Gheorghe, 0-1 cu Sepsi OSK, în etapa 13 de campionat.

Golul lui Cosmin Matei din minutul 44 a făcut diferența între Sepsi și UTA. A fost o fază pornită de la un aut din dreapta. Un jucător al arădenilor a respins, Mino Sota a câștigat mingea a doua și a trimis în careu, de unde Cosmin Matei a finalizat cu un șut la colțul lung.

Mircea Rednic consideră că un egal ar fi fost echitabil. „Puriul” s-a arătat dezamăgit de prestația elevilor lui, dar a ținut să-i taxeze și pe arbitrii VAR, Viorel Flueran și Claudiu Marcu, pentru că n-au intervenit la faza litigioasă din minutul 18.

În acel moment al jocului, Ninaj l-a lovit pe Costache cu palma peste față, din întoarcere. O altă fază delicată s-a petrecut în minutul 57, când același Ninaj l-a doborât în propriul careu pe Dumiter. Două penalty-uri solicitate de oaspeți, niciunul acordat.

Patronul din Superliga confirmă despărțirea de antrenor: „Când am văzut asta, era să scap telefonul din mână!” + Culisele iminentului „divorț”
ANTRENOR

Mircea Rednic, după Sepsi - UTA 1-0: „Ori prea plini de noi, ori cu frică”

„Ce n-a mers? Noi n-am mers. E diferență mare față de ce am jucat în ultimele două meciuri. Ori am intrat prea plini de noi, pe vârfuri, ori cu frică. Am fost de nerecunoscut! Dar toți! La pauză cred că trebuia să schimb vreo 5-6. Multe atingeri, pase la întâmplare, nu am câștigat dueluri. Și nu am întâlnit o echipă WOW, să zici că «mamă, ce presiune au pus pe noi».

Nu, noi le-am dat posibilitatea să intre în posesie. Vorbesc despre prima repriză. În a doua jocul a fost mai echilibrat și chiar am fost mai periculoși, cu toate că și în prima repriză cea mai mare ocazie am avut-o noi. Am prins și un portar în formă, cu moralul bun.

Am fi putut obține un egal cu șansă, dar nu mi-a plăcut felul cum ne-am comportat.

Când noi am pregătit jocul și știam că nu trebuie lăsat liber Matei, că se demarcă foarte bine în spatele atacantului... a fost gol luat din aut, eram pe poziții. Nu poți spune că te-au surprins cu nu știu ce combinație, a fost din aut.

Nu am reușit să respingem, iar Matei nu avea voie să rămână liber pe 6 metri și să dea la poartă nestingherit. OK, îi felicit, poate au insistat mai mult în prima repriză, dar a fost din vina noastră. Nu era un meci pe care noi să-l câștigăm, dar nici ei”, a concluzionat Rednic la „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Referitor la faza de penalty în care au fost implicați Ninaj și Costache, antrenorul celor de la UTA a opinat că „a fost mai clar decât hențul care s-a dat”.

Și i-a taxat pe oficialii responsabili cu video-arbitrajul: „Acum este în funcție și de cei de la VAR. Poate erau la un ceai, au ieșit atunci la o țigară, cine știe, nu au fost prezenți, dar nu din vina asta. Nu vreau să dau vina pe arbitri, să cer milă, dar a fost fault”.

Fabry a intrat foarte bine. Sunt un pic dezamăgit de Pedro, mă așteptam să facă legătura la mijloc, iar noi am pierdut lupta acolo. Asta a făcut diferența. La cum ne-am comportat astăzi, nu meritam să câștigăm.

- Mircea Rednic, antrenor UTA

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
În direct la TV, Gigi Becali l-a întrerupt pe George Simion, partenerul lui din AUR: „Chiar vreau să anunț chestia asta!”
Gyor a suferit a doua cea mai drastică înfrângere din istorie în Liga Campionilor la handbal feminin