INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »

Gol de la bunica

Articol de - Publicat vineri, 13 iunie 2008 00:00

Adrian a ratat un penalty, dar a inventat practic un gol în memoria bunicii sale dispărute

E un moment teribil cel în care sutele de fotoreporteri sînt aduşi într-un ţarc mergător la mijlocul terenului. Vin cu paşi mărunţi din spatele porţilor. Vin ca la un duel final, de care pe care. Vin ca la un turnir.

Tribună nebună
Imnul. Venele jucătorilor parcă se desprind de gîturi. Chivu, ca şi la meciul cu Franţa, e transpus. La fel toţi ceilalţi. Gata. Mutu îşi strînge şireturile. Începe. Tribuna alor noştri deja a înnebunit. Are o furie frumoasă. Iar evenimentele de pe gazon îi înfierbîntează şi mai tare pe fani.

Mutu face o deposedare de mare fundaş în careul nostru. Rezistăm. Şi chiar atacăm! Tot prin Adrian, al cărui şut teribil cu stîngul e parat de Buffon. Ce şansă am avut! Urmată de alta: şut Tamaş de la 30 de metri scos de la colţ de Buffon (17)!

Piţurcă inspirat
Piţi simte că Petre nu-i face faţă lui Grosso şi-l scoate la încălzire pe Nicoliţă. Lovitură liberă. Execută Chivu, barăăăă! (21). Incredibil! Şi-n 2000, tot cu Italia, Hagi a avut bară! Jucăm, dar la o minge banală, Raţ şi Rădoi sar şi se lovesc cap în cap. Contactul e cinic, stelistul părăseşte cîmpul de luptă, iar sistemul lui Piţurcă se clatină. Intră Dică, în stînga, iar Chivu trece în centru, pe postul lui Mirel.

Finalul de repriză ne prinde în corzi. Lobonţ e pe arcuri şi salvează de două ori (39, 40). Iar sfîrşitul de mitan ni-l aduce aliat şi pe "centralul" Ovrebo, care anulează un gol al lui Toni, pe o semnalizare eronată de ofsaid a tuşierului.

Execuţie previzibilă
Începem bine după pauză. Cu Mutu în atac. Trage bine, dar apără iar Buffon. Minutul 55. Tot Mutu. Gooool! Zambrotta greşeşte cu o minge trimisă riscant înapoi, iar "Briliantul" speculează cu sînge rece din 7-8 metri. E, sigur, glasul bunicii! Nu s-a supărat pe nepot că n-a petrecut-o pe ultimul drum!

Euforia durează însă doar un minut. Panucci egalează după o greşeală a lui Tamaş. Dar nu disperăm. Am condus campioana mondială, Mutu face un meci mare. La fel şi Chivu. Ai noştri joacă perfect! Şi continuă să îndrăznească! Daniel Niculae (70) e blocat în ultima clipă de Grosso, Bănel (72) îşi încearcă şi el norocul. Dominăm! Iar Providenţa ne aduce chiar un penalty: centrare Mutu, Daniel Niculae e faultat în careu de Panucci! Dar, offf!, Mutu execută previzibil, iar Buffon salvează Italia de la dezastru Piciorul lui ne obligă să batem Olanda!

"Se putea termina 4-4 într-un meci de vis"
Kicker

"A fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Euro"
Marca

"Italia a jucat confuz, iar românii au fost organizaţi perfect"
Gazzetta dello Sport

Kicker

Marca

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Singurul fotbalist pe care Gică Hagi nu vrea să îl vândă: „Construiește echipa în jurul lui!” » Ar fi refuzat oferta de la Rapid

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat