Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  REACȚII

Marca, după România - Slovacia: „Un blat disimulat, toată lumea fericită” + Gazzetta dello Sport: „Blatul este gustos, merg la braț mai departe”

Golul din penalty a conturat rezultatul suficient pentru a câștiga grupa E / Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 26 iunie 2024 22:07 / Actualizat joi, 27 iunie 2024 11:06

Egalul anticipat din ultima rundă, 1-1 cu Slovacia, coroborat cu Ucraina - Belgia 0-0, a păstrat configurația grupei E, calificând România de pe primul loc. Un scenariu despre care Marca scrie „că cele două echipe au îndeplinit temutul «biscotto», după o primă repriză antrenantă și a doua pentru galerie”. Gazzetta a rezumat: „Veronezul Duda și empolezul Marin au marcat, iar rezultatul i-a promovat pe ambii în faza a doua”.

Ceea ce părea implacabil să se întâmple în ultimele 90 de minute la Frankfurt s-a consemnat la sfârșitul duelului dintre Slovacia și România. N-a fost 0-0, cum era rezultatul cu cota cea mai mică oferită de bookmakeri, ci 1-1, al doilea cel mai anticipat scor, tabela fiind modificată de Duda și Răzvan Marin până la pauză.

Remiza ne-a conservat poziția de lider și ne-a scos în față Olanda în optimi. Presa europeană nu s-a abținut să remarce că rezultatul nedecis a fost tacit acceptat de cele două naționale.

Bucuria României, după egalul cu Slovacia, foto: Imago Images
+36 FOTO

„S-a terminat în cel mai bun mod posibil pentru români și slovaci"

Italienii, care au inventat și răspândit în lume termenul de "biscotto" (blat), au dat titlul pentru cronica partidei „Slovacia - România, blatul este gustos. cu 1-1, ambele formații merg între cele mai bune 16 ale Europei". Cotidianul roz a explicitat: „A existat amenințarea unui «biscotto», deoarece o remiză ar fi dus Slovacia și România în «optimi», indiferent de ce s-ar fi întâmplat în cealaltă partidă a grupei E, Ucraina - Belgia.

Prima repriză, însă, a fost un serial al ocaziilor. Ambele echipe au jucat deschis și nu au stat să calculeze. Rezultatul fnal le-a dus mai departe, românii primii și slovacii de pe a treia poziție. S-a terminat astfel în cel mai bun mod posibil în cazul amândurora. România a apărat egalul, iar Slovacia a acceptat".

„România și Slovacia au rezolvat situația din prima repriză"

Ziarul Marca s-a situat pe aceeași linie, considerând că meciul „a fost un blat disimulat, iar toată lumea a fost fericită. Slovacia și România au îndeplinit temutul «biscotto», după o primă repriză antrenantă și o a doua pentru galerie. Golul cu care Duda a deschis scorul a fost anulat de Răzvan Marin, printr-un 11 metri, acordat de VAR.

România și Slovacia au rezolvat situația încă din prima repriză. Va fi a doua participare a României în faza eliminatorie, după cea de la Euro 2000, și a doua pentru Slovacia, după 2016. De altfel, elevii lui Calzona și Hamsik sunt cotați să fie adversarii Spaniei în optimile de finală".

„După potop, o a doua jumătate de meci mult mai calmă"

Acceași sursă a scos în evidență că „după pauză, ploaia torențială s-a abătut asupra Frankfurtului și, odată cu apa, ostilitățile s-au calmat. Remiza a fost suficientă pentru ambele echipe și, deși ocaziile au continuat să apară, nu au fost cu intensitatea din prima repriză.

Duvrabka însă a reușit o paradă superbă pentru a evita 1-2, iar Niță, în poarta adversă, a făcut același lucru cu o respingere frumoasă la șutul lui Strelec, ca un goalkeeper de la handbal. Și asta a fost tot.

„Iordănescu și Calzona și-au depășit astfel obiectivele!"

Ultimele zece minute au fost o succesiune de pase, degajări, centrări executate fără prea multă convingere și multe întreruperi ale jocului. Iordănescu și Calzona priveau spre faza eliminatorie. Obiectivul, desigur, a fost mai mult decât atins pentru amândoi și toată lumea a sărbătorit pe teren după fluierul final".

Fosta gimnastă Ana Porgras, triunghi amoros la Survivor? Ce dezvăluiri face câștigătorul: „Mi-a propus un joc”
Stiri extrasport
„Tricolorul” pe care Cornel Dinu îl consideră un intrus la Euro: „Nu știu de ce mizează în continuare pe el”
Nationala
3 lucruri cu care nu s-a putut acomoda camerunezul sosit de 3 ani în România: „Vă spun ce aș schimba”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda