FOTBAL  »  Superliga  »  AMICALE

Sepsi a condus-o cu 4-0 pe campioana Ungariei » Ce a urmat e greu de imaginat!

Poli Iași, Corvinul Hunedoara, Sepsi și FC Botoșani au disputat astăzi meciuri de pregătire în vederea noului sezon de Superliga. +19   FOTO

Articol de - Publicat joi, 27 iunie 2024 21:28 / Actualizat joi, 27 iunie 2024 22:27

Cel mai tare adversar l-au avut cei de la Sepsi. Și-au măsurat forțele cu Ferencvaros, campioana Ungariei din ultimele 6 sezoane. Meciul a durat 120 de minute și s-a încheiat cu scorul de 4-4.

Covăsnenii au condus la pauza partidei cu 4-0, după golurile semnate de Kallaku și Marius Coman plus „dubla” lui Cosmin Matei, dar campioana Ungariei s-a dezlănțuit după pauză.

A fost al doilea amical pentru Sepsi. În primul, echipa lui Storck a remizat cu Unirea Slobozia, scor 1-1.

Corvinul Hunedoara a pierdut cu Borac Banja Luka

Cei de la Corvinul încep sezonul competițional pe 4 iulie, când o vor întâlni pe FCSB în Supercupa României. Apoi, hunedorenii vor da examenul european. O vor înfrunta în dublă manșă pe Paks, din Ungaria, în primul tur preliminar al Europa League.

Pentru a pregăti meciurile tari din startul sezonului, hunedorenii au ales un adversar obișnuit cu prezența în preliminariile cupelor europene, Borac Banja Luka, campioana Bosniei.

Corvinul a pierdut cu 0-2, în urma golurilor marcate de Vukovic și Carolina. A fost al doilea amical al echipei lui Florin Maxim. În primul, hunedorenii au pierdut cu același scor împotriva celor de la Celje.

Poli Iași, victorie în al doilea amical al verii

În primul meci de pregătire moldovenii au remizat în compania celor de la Montana, scor 1-1. În al doilea, aceștia s-au impus cu 2-0 împotriva lui Pirin Blagoevgrad, din Bulgaria.

Salvată de la retrogradare într-un moment în care puțini îi mai dădeau șanse, FC Botoșani vrea să nu mai aibă emoții în această privință în sezonul viitor. A ales un adversar tare, Legia Varșovia, cea mai galonată din Polonia, dar rezulatul a fost dezamăgitor. Moldovenii au cedat cu scorul de 0-6, după ce în primul meci au câștigat împotriva celor de la Chiemgau Traunstein, scor 5-0.

România inventivă » Cele mai extravagante apariții din tribune: tricouri cu Petre Țuțea, pene în cap și exces de vopsea. 20 de fotografii pe care nu le-ai văzut

Suporterii României, la meciul cu Slovacia / Sursă foto: Facebook
Suporterii României, la meciul cu Slovacia / Sursă foto: Imago Images
+15 FOTO

VIDEO. Viorel Moldovan, declarații la revenirea în țară despre șansele „tricolorilor” de a trece de Olanda: „Echipa naționala a arătat la acest turneu final un spirit de luptă extraordinar”

Mihai Stoica, impresionat de fizicul unui „tricolor”: „Uitați-vă la el, poate să concureze la Mister Olympia”
Nationala
„Am imaginile!” » Furtună și DUPĂ Germania - Danemarca: „Ăsta nu e fotbal! Reguli ridicole”
Euro 2024
Edward Iordănescu a găsit formula câștigătoare pentru meciul cu Olanda » 3 schimbări în echipa de start
Nationala

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat

Programul complet al optimilor de finală de la Euro 2024 » Când se joacă România - Olanda