Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

Lovit din toate părțile, Gareth Southgate a explicat de ce a întârziat schimbările în Anglia - Slovacia: „Știu că sună ridicol”

Gareth Southgate (53 de ani), selecționerul Angliei, a explicat de ce a așteptat atât de mult pentru a face schimbări în optimea de finală cu Slovacia. +46   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 30 iunie 2024 23:42 / Actualizat duminica, 30 iunie 2024 23:44

Gareth Southgate (53 de ani), selecționerul Angliei, a explicat de ce a așteptat atât de mult pentru a face schimbări în optimea de finală cu Slovacia. Englezii erau conduși cu 1-0 și au egalat în minutul 90+5 prin Jude Bellingham. Harry Kane a tranșat calificarea în prelungiri, victorie 2-1.

Anglia a arătat rău în fața Slovaciei. Primul șut pe poartă a fost chiar golul marcat de Bellingham în prelungirile reprizei secunde.

În ciuda chinului din teren, Gareth Southgate a efectuat prima schimbare în minutul 66, Palmer în locul lui Trippier. Eze a fost introdus în minutul 84, iar ultima mutare e greu de înțeles. Atacantul Ivan Toney a intrat cu două minute înaintea finalului. Selecționerul englez a explicat strategia.

Explicațiile lui Gareth Southgate, după Anglia - Slovacia

„Sunt atât de mândru de spiritul pe care băieții l-au arătat. Fiecare a avut rolul lui în această calificare. Se ajută între ei, aleargă până la ultima picătură de energie. Asta a făcut diferența astăzi!

Jude a fost fantastic! Ne-am gândit dacă ar trebui să îl schimbăm, dar știam că e capabil de astfel de execuții. Au demonstrat că fac față presiunii. Kane e un marcator desăvârșit, este liderul din teren. A fost excepțional!

Am avut un sentiment ciudat, eram sigur că meciul nu e gata. Știu că sună ridicol, dar asta a fost senzația. Și am demonstrat-o.

De asta n-am făcut înlocuiri când toată lumea o cerea. Aveam suficienți fotbaliști ofensivi în teren, știam că Jude și Harry Kane pot să obțină ceva.

L-am trecut pe Bukayo Saka în banda stângă, apărător. Știam că ne poate ajuta și în atac. Era cea mai bună opțiune pe care am avut-o”, a spus Gareth Southgate, potrivit BBC.

Anglia va înfrunta Elveția în sferturile de finală. Meciul este programat sâmbătă, 6 iulie, de la ora 19:00. Southgate a comentat scurt: „Nu am venit aici doar pentru a juca un sfert de finală. Știm că Elveția are o echipă bună. Acum avem câteva zile la dispoziție pentru a ne reface. Vom fi pregătiți”.

Florin Niță și Andrei Rațiu, prinși pe picior greșit la golul lui Cody Gakpo » Primul verdict al specialistului: „Greșeala portarului”
Nationala
Marica și Raț, contrariați de imaginile cu Edi Iordănescu de la sosirea la Allianz Arena: „Doar n-a venit din barcă!” » Ce s-a petrecut la coborârea din autocar