Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  AUSTRIA - TURCIA 1-2

FOTO Erdogan, mesaj de susținere pentru naționala Turciei » A fost nebunie pe străzile din Germania

Sărbătoarea turcilor pe străzile din Germania, după calificarea în sferturi. Sursă foto: Imago +48   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 09:33 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 11:58

Turcia s-a impus în fața Austriei, scor 2-1, reușind să își asigure un loc în sferturile de finală ale Campionatului European, unde selecționata lui Vincenzo Montella va întâlni Olanda, echipă ce s-a impus în fața României, scor 3-0.

Rezultatul este sinonim cu o performanță uriașă pentru Turcia, aceștia atingând faza „sferturilor” pentru prima oară în ultimii 16 ani. „Ay-Yıldızlılar” au ajuns în semifinalele Euro 2008, fiind eliminați de Germania. Inclusiv Recep Tayyip Erdoğan, președintele Turciei, a felicitat performanța primei reprezentative.

Mesajul lui Erdogan pentru jucătorii selecționatei Turciei

„Vreau să felicit din tot sufletul echipa națională pentru victoria contra Austriei și calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal.

Le urez succes copiiilor noștri în drumul către trofeu”, a transmis președintele Turciei pe platforma de socializare X.

+44 FOTO

Străzile din Berlin sau Hamburg au fost împânzite de drapele cu semiluna, simbolul de pe steagul Turciei.

Mii de fani turci au sărbătorit frenetic calificarea în sferturile de finală, prima astfel de performanță după 16 ani.

Presa din Turcia este în extaz

„Magnifica victorie a Turciei a șocat Europa. Suntem o forță de luat în seamă. Toți jucătorii noștri și-au dat sufletul pe teren și au reușit să califice echipa în sferturile d e finală.

Elevii lui Montella au scris o nouă poveste de succes la un turneu final, fapt ce ne-a lipsit enorm în ultimii ani. Ne-au făcut mândri, mulțumim fiecăruia în parte”, scriu cei de la fanatik.tr.

Demiral, erou la Istanbul

„Doppietta” lui Merih Demiral a consemnat victoria Turciei la Leipzig, 2-1 cu Austria. Stopper-ul celor de la Al-Ahli a marcat în urma a două lovituri de colț, în minutele 1 și 59. Cronometrat la 57 secunde, primul gol al lui Demiral este al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale continentale și cel mai rapid al celui în curs.

Totodată, acesta este primul fundaș care reușește să marcheze o „dublă” într-o partidă eliminatorie din cadrul unui turneu final, ultimul care a reușit această performanță fiind Lilian Thuram, în semifinala Franței cu Croația de la Campionatul Mondial din 1998.

Austria - Turcia / Sursă foto: Imago Images
+8 FOTO

Asistat de Arda Guler la golul secund, puștiul celor de la Real Madrid a devenit al treilea adolescent cu gol și pasă decisivă la un Campionat European, după Cristiano Ronaldo și Wayne Rooney la Euro 2004.

Se face cel mai scump transfer al verii! Un debutant la Euro 2024 va juca în Premier League până în 2029!