FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - OLANDA 0-3

Ungurii critică naționala României după înfrângerea la scor de neprezentare cu Olanda: „Era clar, au fost inofensivi”

Imagini de la finalul meciului România - Olanda / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro) +49   FOTO
Imagini de la finalul meciului România - Olanda / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 10:17 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 10:21

După România - Olanda 0-3, presa din Ungaria a reacționat, exprimând uimirea în legătură cu avantajul minim al olandezilor după o oră de joc. Totodată, aceștia au susținut că „tricolorii” nu s-au ridicat la nivelul prestațiilor din faza grupelor.

Aventura „tricolorilor” la Campionatul European a ajuns la final, în urma eșecului cu Olanda, 0-3. Golurile batavilor au fost reușite de Donyell Malen, cu o „doppietta”, și Cody Gakpo, desemnat cel mai bun om al partidei.

„Olanda a meritat pe deplin victoria”

„Olanda s-a impus cu 3-0 în fața României în optimile de finală ale Campionatului European. România a început curajos partida, însă Cody Gakpo a deschis scorul la jumătatea primei reprize. După gol, batavii au fost în control, având oportunitatea de a câștiga la mai mult de trei goluri.

Înaintea partidei cu România, olandezii erau încrezători că pot respecta calculul hârtiei, fiind favoriți. Primele zece minute s-au desfășurat mai mult în jumătatea batavă. După golul lui Gakpo, era clar că trupa lui Koeman este în control, vrând să marcheze cât mai repede golul secund”, au scris maghiarii de la nemzetisport.

„A doua repriză a semănat cu sfârșitul primei, olandezii fiind însă și mai periculoși. Portarul românilor a avut foarte mult de lucru. La cum a arătat jocul, este o surpriză că olandezii reușiseră să puncteze o singură dată în primele 60 minute.

Până la final, era greu să găsești un jucător olandez, care să nu fi avut măcar o șansă importantă de gol, în timp ce contraatacurile românilor erau majoritar inofensive. Olanda a mai marcat de două ori, victoria fiind pe deplin meritată. România nu s-a ridicat la nivelul pe care l-a arătat în grupe.

România - Olanda, optimi Euro 2024, foto: Cristi Preda / GSP
+45 FOTO

Este interesant că toate echipele din Grupa E (România, Belgia, Slovacia, Ucraina) au fost deja eliminate din competiție”, mai punctează aceștia.

VIDEO. ROMÂNIA - OLANDA 0-3 » Răzvan Marin: "Primele 20 de minute au fost ale noastre. Apoi a venit golul lor și totul s-a schimbat. Ieșim cu capul sus"

Se face cel mai scump transfer al verii! Un debutant la Euro 2024 va juca în Premier League până în 2029!