FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - PETROLUL

VIDEO + FOTO Spectacol înainte de FCSB - Petrolul! Ciprian Tătărușanu, aclamat de fani, a dat lovitura de start

Ciprian Tătărușanu, aclamat în Ghencea // FOTO: Cristi Preda (GSP) +38   FOTO
Ciprian Tătărușanu, aclamat în Ghencea // FOTO: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , - Publicat sambata, 21 septembrie 2024 21:41 / Actualizat sambata, 21 septembrie 2024 22:48

Ciprian Tătărușanu (38 de ani) a fost prezent pe stadionul din Ghencea, unde a fost omagiat pentru cariera sa. Fostul portar și-a anunțat recent retragerea din fotbal și a dat lovitura de start în meciul FCSB - Petrolul.

Aproximativ 7.000 de fani au avut ocazia să-i mulțumească lui Ciprian Tătărușanu pentru cariera avută. Iar clubul roș-albastru a ținut să-l omagieze.

VIDEO. Ciprian Tătărușanu, aclamat în Ghencea

Îmbrăcat elegant, la costum, Ciprian Tătărușanu și-a făcut apariția pe teren după ce au intrat cele două echipe. A fost aplaudat de întreaga peluză roș-albastră și a dat lovitura de start, în timp ce fanii îi scandau numele.

Ulterior, acesta a salutat galeria și s-a îndreptat către marginea terenului, unde a primit un tricou cu numărul 12 din partea lui Mihai Pintilii și s-a îmbrățișat cu Elias Charalambous.

+33 FOTO

Tătărușanu a evoluat la FCSB în perioada iulie 2009 - iulie 2014. Iar de la roș-albaștri a plecat direct la Fiorentina, în Italia. Alături de FCSB, echipă care l-a cumpărat în anul 2008 de la Gloria Bistrița pentru 1,5 milioane de euro, Ciprian Tătărușanu a câștigat de două ori Liga 1 (2013 și 2014), o dată Cupa României (2011) și o dată Supercupa României (2014).

În 2014, Ciprian Tătărușanu a plecat de la FCSB în calitate de jucător liber de contract la Fiorentina, după șase ani petrecuți în tricoul roș-albastru. De atunci, a reușit să adune 104 meciuri în Serie A (23 pentru AC Milan și 81 pentru Fiorentina) și 66 în Ligue 1 (64 Nantes și două pentru Lyon).

Fotbal, cel mai frumos sport din lume, pe care am fost binecuvântat și onorat să îl practic! Ți-am dat totul din primele zile și până acum, te-am pus mereu pe primul loc, iar tu m-ai răsplătit pe măsură.

Îți mulțumesc pentru momentele frumoase, dar mai ales pentru cele grele! Ele m-au făcut omul care sunt azi! Și pentru toți suporterii, antrenorii, coechipierii, adversarii, conducătorii, arbitrii și jurnaliștii cu care m-am intersectat în acest parcurs.

Am încercat să îi tratez cu respect și sper că am reușit. Celor ce vor veni de-acum înainte le urez mult succes! Am început acum 30 de ani, iar astăzi mă opresc. Mulțumesc pentru tot!

- mesajul de retragere al lui Ciprian Tătărușanu

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”