INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Barcelona și-a demolat adversara în La Liga » „Dublă” după „dublă” + A suferit o pierdere grea

Villarreal - Barcelona, etapa #6 din La Liga/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2024, 21:28 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 22:23

Barcelona a câștigat în deplasare cu Villarreal, scor 5-1, în etapa #6 din La Liga. Catalanii continuă seria perfectă din campionat, cu victorii pe linie.

Rezultatele etapei #6 din La Liga

Barcelona a demolat-o pe Villarreal

Barcelona a început perfect partida cu Villarreal. Cu un lot decimat de accidentări, veteranul Lewandowski a deschis scorul cu un șut tare din apropiere, după ce a primit o pasă pe culoar. În plus, Villarreal avusese un gol anulat pentru ofsaid în minutul 8. Catalanii s-au desprins pe tabelă prin Lewa, care a reușit „dubla” cu o execuție acrobatică, pe spate, din apropiere.

+4 FOTO

Imediat, la 3 minute distanță (‘38), a marcat și „Submarinul galben”. Ayoze Perez a primit o centrare din stânga și a finalizat simplu, din apropiere. Repriza a doua a fost plină de evenimente.

Pablo Torre a făcut 3-1 pentru Barca cu un șut deviat la colțul lung. Apoi, Lewandowski a trimis în bară din penalty, iar Villarreal a avut un nou gol anulat pentru ofsaid. Raphinha a marcat și el și a pus capăt oricărei emoții. Pe final, în minutul 84, brazilianul a reușit și el „dubla”, din pasa lui Yamal.

Ter Stegen a ieșit pe targă

Barcelona a primit și o lovitură, în ciuda victoriei la scor. Căpitanul Ter Stegen a suferit o accidentare și a ieșit pe targă de pe teren în prelungirile primei reprize.

La prima vedere, pare o accidentare gravă a germanului.

Clasamentul din La Liga

Barcelona continuă parcursul perfect și are 18 puncte după 6 etape, cu 4 peste Real Madrid.

FINAL. Villarreal - FC Barcelona 1-5

+4 FOTO

Villarreal - FC Barcelona » Echipe de start:

Villarreal (4-4-2): Conde – Femenia, Costa, Bailly, Cardona – Pino, Comesana, Parejo, Baena – N. Pepe, A. Perez
Antrenor: Marcelino Garcia

FC Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Kounde, Dominguez, I. Martinez, Martin – Torre, E. Garcia, Pedri – Yamal, Lewandowski, Raphinha
Antrenor: Hansi Flick

Stadion: Estadio de la Ceramica (Villarreal)
Arbitru: Mateo Busquets

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
MM Stoica, apel în direct: „Aseară am aflat. Îl rog din suflet să facă publice discuțiile”
Andrei Rațiu, assist în Rayo Vallecano - Atletico Madrid, în etapa #6 din La Liga
Stranieri
Debut în Ligue 1 pentru internaționalul român! » La 20 de ani, a intrat direct titular
Stranieri

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”