FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL DINAMO - NAJRAN 2-1

Niculae şi Ţucudean au adus victoria pentru Dinamo, 2-1 cu Najran. Ce a făcut Platini la debut

Tameș a jucat titular în această seară

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 februarie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 19 februarie 2012 21:35

Liderul Ligii 1 a jucat în această seară primul amical al ultimului stagiu de pregătire din Antalya în compania grupării SC Najran, locul 8 în prima ligă din Arabia Saudită. Partida din Antalya a fost în direct pe Digi Sport şi în format liveSCORE pe GSP.ro.

Platini a fost titular la debutul în alb-roşu, făcînd pereche în atac cu Marius Niculae. Brazilianul adus de la ŢSKA Sofia a jucat întreaga primă repriză şi s-a văzut că are doar trei antrenamente cu noua echipă. Nu i-au ieşit prea multe şi a fost cam individualist în momentul în care a avut mingea.

FINAL » Dinamo - Najran 2-1 (M. Niculae '4, Ţucudean '71 / Al-Hussain '43-pen.)

Primul "11" cu care a început Dinamo:

Bălgrădean - Rus, Luchin, Moţi, Pulhac - Strătilă, D. Stoica, Tameş, C. Matei - M. Niculae, Platini

Marius Niculae a deschis scorul în minutul 4 al jocului cu o reluare din careu cu stîngul după o centrare a lui Tameş.

Antrenorul lui U Cluj, Ionuţ Badea, se află la meci pentru a-i spiona pe elevii lui Ciobotariu.

În minutul 34, Cosmin Matei a lovit bara cu un şut spectaculos de la distanţă.

Saudiţii reuşesc să egaleze în minutul 43 dintr-un penalty comis de Moţi.

După pauză au intrat pe teren Naumovski, C. Munteanu, Curtean, Dănciulescu, Ţucudean, Kone, Scarlatache, Bakaj, D. Grigore, Bucşă

După Matei, Scarlatache şi Curtean au nimerit şi ei bara.

Ţucudean o readuce pe Dinamo în avantaj, în minutul 71, printr-o lovitură de cap după un corner bătut de Cătălin Munteanu.

SC Najran este pregătită de Gjoko Hadzievski, fost selecţioner al Macedoniei, şi are în lot un singur fotbalist din Europa, vîrful Dusan Djokici, fost la Astra Ploieşti în sezonul 2009-2010.

Iniţial, "cîinii" ar fi trebuit să joace împotriva maecedonenilor de la Rabotnicki, însă a intervenit o modificare în program de ultimă oră.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Atunci am turbat!” » Marius Șumudică, SHOW inconfundabil la interviu: „Au ieșit ghioceii, vin cu stropitoarea!”
Nicușor Dan, anunț de ultim moment despre Arena Națională
Dune 3 se poate filma în Anglia! Imagini catastrofale surprinse la arena Plough Lane » Meciul cu Newcastle, amânat

Gigi Becali a dezvăluit meciul la care va reveni pe stadion » Câți bani a strâns pe biletele din Europa League până acum

Bănel Nicoliță a dezvăluit ce salariu are în Liga 4 din România. Primă uriașă primită la semnătură